Desať slovenských poslancov Európskeho parlamentu v spoločnom liste vyzvalo eurokomisárku pre súdržnosť a reformy Elise Ferreirovú, aby zaistila väčší transfer eurofondov do Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). Uviedol to v piatok europoslanec Vladimír Bilčík (Spolu), ktorý tento list inicioval na žiadosť predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Juraja Drobu (SaS). Ten rovnakú žiadosť presadzoval aj na poslednom plenárnom zasadnutí výboru regiónov v Bruseli.

Komisárka Ferreirová je zodpovedná za súdržnosť a reformy a pod jej gesciu spadá i kohézna politika.

Štyria europoslanci výzvu nepodporili

Bilčík sa obrátil na slovenských europoslancov, aby sa spoločne zapojili do prebiehajúcich vyjednávaní s Európskou komisiou o nastavení nového programového obdobia 2021 – 2027. Zo 14 slovenských členov zákonodarného zboru EÚ nakoniec získal podporu desiatich.

Bratislavský kraj je rozvinutejší ako zvyšok krajiny

Politika súdržnosti EÚ predstavuje kľúčový nástroj na financovanie verejných investícií na Slovensku, no postavenie Bratislavského kraja je špecifické, keďže sa pre vyššie HDP radí medzi rozvinutejšie regióny a jeho oprávnenosť čerpať peniaze cez Európske štrukturálne a investičné fondy (EŠIF) je výrazne obmedzená. Dôsledkom toho je prehlbujúci sa modernizačný dlh a štrukturálne problémy kraja v oblastiach, ako sú doprava, životné prostredie, vzdelávanie a sociálna a zdravotná starostlivosť.

Eduard Heger a Igor Matovič
Neprehliadnite

Brusel rozdáva peniaze, Slovensko ich nechce. Stále sa nám nedarí čerpať poriadne eurofondy

Pôvodná alokácia európskych fondov pre BSK v novom programovom období je len 20 miliónov eur, čo predstavuje zanedbateľnú sumu v rámci celkovej sumy pre celé Slovensko.

Nariadenia EÚ pre politiku súdržnosti umožňujú presun alokácie medzi kategóriami regiónov. Eurokomisia však zatiaľ nie je naklonená v prospech požiadavky SR, preto sa do vyjednávania zapojili aj europoslanci. 

Komisia je povinná na výzvy europoslancov reagovať

„Už tradične máme na Slovensku veľký problém vyčerpať eurofondy, a pritom práve v Bratislavskom kraji by sme ich vedeli využiť účelne, zvlášť pri budovaní infraštruktúry a zmierňovaní hospodárskych a sociálnych rozdielov medzi hlavným mestom a zvyškom kraja. Preto som vypočul prosbu bratislavského župana a inicioval som spoločný list eurokomisárke Ferreirovej, ktorá má na starosti alokáciu eurofondov," opísal situáciu Bilčík. Privítal fakt, že slovenská vláda, BSK i europoslanci z rôznych strán a politických frakcií vedia nájsť spoločnú reč a ťahať za jeden povraz pre dobrú vec na Slovensku.

JB 16 Štrasburg - Poľský premiér Mateusz Morawiecki (uprostred) počas prejavu na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu 19. októbra 2021. Európska komisia (EK) odpovie na rozhodnutie poľského Ústavného súdu, ktorý neuznal nadradenosť legislatívy EÚ nad národným právom. Uviedla to v utorok v Štrasburgu predsedníčka EK Ursula von der Leyenová pred poslancami Európskeho parlamentu (EP) a poľským premiérom Mateuszom Morawieckim.       Šéfka exekutívy EÚ zdôraznila, že nedovolí, aby b
Neprehliadnite

Europoslanci odmietli škrty členských štátov v rozpočte EÚ na rok 2022

List okrem neho podpísali aj Monika Beňová (Smer-SD), Lucia Ďuriš Nicholsonová (nezávislá), Martin Hojsík (Progresívne Slovensko), Eugen Jurzyca (SaS), Miriam Lexmann (KDH), Peter Pollák (OĽANO), Michal Šimečka (Progresívne Slovensko), Ivan Štefanec (KDH) a Michal Wiezik (Progresívne Slovensko).

Na snímke europoslanci zľava Peter Pollák (OĽaNO), Miriam Lexmann (KDH), Ivan Štefanec (KDH), Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) a Martin Hojsík (Progresívne Slovensko) počas rokovania 32. schôdze NRSR 18. júna 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Slovenskí europoslanci uviedli, v čom má byť EÚ aktívnejšia