Ponúknuť zamestnancom jeden deň voľna naviac postupne zvažuje čoraz viac spoločností. Kým v podnikoch, ktoré majú nepretržité prevádzky ako je strojársky, sklársky či automobilový priemysel, to zrealizovateľné nie je, iné firmy potrebujú vidieť hmatateľné výsledky nového nastavenia režimu.

Spoločnosť NN, zaoberajúca sa poisťovníctvom a správou investícií, ho zaviedla ako voliteľný benefit pre zamestnancov ešte v roku 2021. Po polročnej skúške pilotnú fázu analyzovala a vyhodnotila ju ako prínosnú.

Denník Hospodárske noviny upozornil, že po novom zavádza štvordňový pracovný týždeň už aj Slovenská sporiteľňa.

Podmienky pre všetkých

Prvotné náznaky zmien v personálnej oblasti sa objavili už počas pandémie, kedy zamestnanci vykonávali prácu z domu. Postupne sa z formy home office zaviedol hybridný pracovný čas. Firmy si uvedomili, že novým nastavením vedia ušetriť náklady v podobe využitia menších priestorov a v úspore energií.

Pre flexibilný čas sa v tom čase rozhodla aj sporiteľňa. Neskôr banka nastavila optimálny pomer práce z domu a z kancelárie. „Tento rok sme prestali sledovať dochádzku zamestnancov, jednoducho im dôverujeme. Teraz je čas vyskúšať ďalšiu inováciu – štvordňový pracovný týždeň,“ otvára tému riaditeľ Slovenskej sporiteľne Martin Čambor.

Skúška nového nastavenia bude prebiehať pilotne v jednej časti banky od začiatku júna. V decembri čaká spoločnosť vyhodnotenie a následne definitívne rozhodnutie. Ak štvordňový týždeň vedenie schváli, začnú podľa nového nastavenia fungovať od začiatku budúceho roka.

„Dal som si podmienku, aby sme sa nedelili na centrálu a na pobočky. Buď budú môcť robiť štyri dni všetci, alebo nikto,“ dodáva M. Čambor.

Slovenská sporiteľňa zároveň nie je jediná, ktorá chce poskytnúť zamestnancom k víkendu jeden deň voľna navyše. O štvordňovom režime, prípadne o jeho obdobe, uvažuje aj Tatra banka. „Štvordňový pracovný týždeň je jedným z možných prístupov, ako sa dá k rovnováhe medzi súkromím a prácou prispieť, a túto tému diskutujeme v širšom kontexte,“ uviedla hovorkyňa banky Simona Miklošovičová.

Prílišné uvoľnenie

Na niektoré úskalia takéhoto modelu poukazuje Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení. Tá podotýka, že pracovná legislatíva v súvislosti s dĺžkou pracovného času sa už v súčasnosti čoraz viac uvoľňuje, čomu sa prirodzene prispôsobujú aj mnohé firmy.

„Tie majú už dnes v kolektívnych zmluvách dohodnutý nižší pracovný čas, ako je štandardný, preto sa nestotožňujeme s názorom, aby bol kratší pracovný čas prikázaný centrálnym spôsobom. Sme toho názoru, aby sa tento inštitút upravoval formou kolektívnych vyjednávaní tak ako dosiaľ,“ reagovala hovorkyňa asociácie Miriam Filová.

Ďalšie dôležité správy

Práve domácnosti by dokázali šetriť na spotrebe plynu a elektrickej energie.
Neprehliadnite

Štvordňový pracovný týždeň nie je všeliek. Zamestnanci by mali mať slobodu výberu