Protivládni demonštranti zablokovali v sobotu dôležité cesty a mosty v rôznych častiach Srbska na protest proti novým zákonom, ktoré podľa nich umožnia ničenie životného prostredia zahraničnými investormi. Na viacerých miestach došlo k potýčkam medzi políciou a protestujúcimi. Vzájomne koordinované protesty sa konali v metropole Belehrad, v druhom najväčšom meste Novi Sad, ale aj na ďalších miestach, kde sa stovky ľudí v tom istom čase zhromaždili na mostoch a cestách.

Protestujúcim sa nepáčia sporné zákony

Podľa organizátorov išlo o výstražnú hodinovú blokádu, po ktorej budú nasledovať ďalšie protesty, ak nedôjde k zrušeniu sporných zákonov o vyvlastňovaní pôdy a podmienkach referenda. V Belehrade sa demonštrantom postavil do cesty policajný kordón, čo viedlo k fyzickým potýčkam. Protestujúcim sa napriek tomu podarilo zastaviť dopravu na jednom z belehradských mostov a na viacerých uliciach v centre mesta, pričom polícia zadržala viacero osôb.

V hre je vyvlastňovanie pôdy a referendum

Srbské environmentálne organizácie a občianske združenia protestujú proti zákonom, ktorými sa znížilo kvórum pre platnosť referenda a vytvorili sa podmienky pre rýchle vyvlastňovanie súkromného majetku v prípadoch, kde si to vyžaduje verejný záujem. Podľa aktivistov otvárajú tieto kroky cestu k realizácii sporných projektov zahraničných investorov, ktoré vyvolávajú odpor srbskej verejnosti. Medzi ne patrí plán nadnárodnej spoločnosti Rio Tinto na ťažbu lítia v západnom Srbsku.

Prezident chce hlasovanie o lítiu

Srbské úrady obvinenia odmietajú s tým, že uvedené legislatívne zmeny sú potrebné pre realizáciu projektov rozvoja infraštruktúry. Prezident Aleksandar Vučič sľubuje, že v otázke ťažby lítia, ktorá by podľa odborníkov viedla k znečisteniu vôd a znehodnoteniu poľnohospodárskej pôdy, bude vypísané referendum. Podľa agentúry AP čelí súčasné Srbsko vážnym problémom v oblasti znečistenia životného prostredia a nakladania s odpadom. Belehrad ašpiruje na vstup do a mal by preto zlepšiť aj svoje environmentálne štandardy, zatiaľ sa mu však v tejto sfére podarilo dosiahnuť len malý pokrok.

Ivica Dačič
Neprehliadnite

Srbsko odkázalo, že nikdy nezavedie sankcie proti Rusku