Veľké davy ľudí sa zapojili v sobotu do demonštrácie v Paríži na protest proti policajnej brutalite a spornému navrhovanému bezpečnostnému zákonu, ale aj proti nezamestnanosti a sociálnej neistote. Demonštrácia sa začala na východnom predmestí francúzskej metropoly Porte des Lilas, kde sa zišli skupiny mladých ľudí a zástupcovia odborov so zámerom pochodovať na Námestie republiky. Uprostred námestia stojí pomník Republiky - pre svoj názov a symboliku s ním súvisiacu je jedným z obvyklých miest demonštrácii v Paríži.

Protestujúci podľa tlačovej agentúry DPA skandovali heslá ako „Macron, stačilo!" alebo „Bezpečnostný zákon - nie, nie. Sociálne istoty - áno, áno." Demonštráciu zvolali zväz odborov, novinári a skupiny na ochranu ľudských práv. Akcia sa konala týždeň po podobnom celoštátnom proteste, na ktorý prišlo približne 130-tiísc udí, ako uviedlo francúzske ministerstvo vnútra. Organizátori stanovili počet účastníkov na takmer 500-tisíc.

JB 20 Jerevan - Policajt hliadkuje na ulici, zatiaľčo demonštranti sa zhromažďujú počas protestu proti podpísaniu vyhlásenia o prímerí medzi arménskymi a azerbajdžanskými vojenskými jednotkami v samozvanom regióne Náhorný Karabach v Jerevane 12. novembra 2020. V Arménsku zadržali vo štvrtok desať popredných predstaviteľov opozície za podiel na násilných nepokojoch. Tie v krajine vypukli po tom, čo arménsky premiér Nikol Pašinjan podpísal dohodu s Azerbajdžanom týkajúcu sa ukončenia bojov v Náhor
Neprehliadnite

Protestujúci v arménskom Jerevane opätovne žiadali demisiu premiéra Pašinjana

Sobotňajší pochod bol zorganizovaný niekoľko dní po tom, čo francúzska vláda oznámila, že prepracuje spornú časť článku 24 navrhovaného bezpečnostného zákona, ktorý obmedzuje právo nakrúcať policajných príslušníkov, aj pri zásahoch. Obmedzenie by sa týkalo i médií. Aktivisti žiadali, aby túto pasáž úplne z návrhu zákona odstránili. V návrhu sa nachádza tiež množstvo ďalších sporných opatrení, ako napríklad rozsiahlejšie sledovanie a zaznamenávanie demonštrácií policajnými kamerami, a to aj pomocou dronov.

Vláda vysvetľovala, že navrhovaný zákon bude lepšie chrániť políciu. Francúzsky prezident Emmanuel Macron v piatok informoval, že začiatkom budúceho roka spustí online platformu, kde budú môcť ľudia nahlasovať diskrimináciu, napríklad zo strany polície. Niektoré policajné odbory tento plán ostro kritizovali.