Jake Angeli – muž bez košele, no s kožušinovou čiapkou a vikingskými rohami – sa stal najfotografovanejším zjavom stredajšej rebélie v americkom Kongrese. J. Angeli je podporovateľ konšpiračnej teórie, podľa ktorej je americká vláda kabalom pedofilov oslavujúcich diabla, ktorí vedú tajnú vojnu proti heroickému Donaldovi Trumpovi.

Ľudia ako J. Angeli svojim správaním a útokom na vládnu inštitúciu potupili americkú demokraciu, tvrdia demokrati. Prezident, nezmierený so svojou volebnou porážkou, zámerne podporil agresiu a mal by za to niesť zodpovednosť, hovorí Nancy Pelosiová, predsedkyňa snemovne reprezentantov.

Trump supporters storm Capitol building in Washington
Neprehliadnite

Súdny deň vo Washingtone. Politika Donalda Trumpa priniesla do hlavného mesta násilie

Demokrati rozmýšľajú o tom, že už v najbližších dňoch začnú s procesom obvinenia prezidenta (impeachmentom) v Snemovni reprezentantov, ktorú ovládajú. Aj keď sa tento proces s najväčšou pravdepodobnosťou neskončí pred ukončením funkčného obdobia D. Trumpa, pre demokratov má význam. Nie iba morálny.

Stále viac sa hovorí nielen o mentálnej integrite amerického prezidenta, ale aj jeho duševnom zdraví. Po incidente v kongrese N. Pelosiová volala najvyššie postavenému americkému generálovi ohľadom obáv zo zneužitia armády či atómových kódov. Mimochodom, americký prezident je najvyšším veliteľom ozbrojených síl a má výhradnú a nikým neschvaľovanú právomoc použiť atómové zbrane.

25. dodatok ústavy

N. Pelosiová dala republikánom na výber: buď odvolajú prezidenta s pomocou 25. dodatku ústavy sami, alebo príde k odvolávaniu v kongrese. Tento dodatok vznikol po atentáte na Roberta Kennedyho z obáv o nefunkčnosť prezidentského úradu.

Podľa neho, ak na žiadosť viceprezidenta polovica vlády vyhlási prezidenta za nespôsobilého vykonávať úrad, prezident môže byť odvolaný. V skutočnosti sa však takýmto spôsobom nikdy nepoužil. Šanca, že ho použije viceprezident Mike Pence, je pramalá.

Odvolávanie v Kongrese

Ak sa demokrati rozhodnú, že D. Trumpa budú chcieť odvolať, môže tak spraviť na popud Snemovne reprezentantov Senát. V snemovni majú tesnú väčšinu demokrati, a keďže na podanie obvinenia prezidenta zo závažného zločinu stačí nadpolovičná väčšina, ich snaha by bola s veľkou pravdepodobnosťou úspešná.

V senáte už na schválenie viny treba dvojtretinovú väčšinu, čiže minimálne 67 zo 100 senátorov. Navyše impeachment zvykne trvať týždne a je vysoko nepravdepodobné, že by sa tentoraz začal riešiť skôr, ako príde k moci Joe Biden. Týkal by sa tak vlastne už exprezidenta.

Po inaugurácii J. Bidena 20. januára bude počet demokratických aj republikánskych senátorov rovnaký, keď ich každá strana bude mať k dispozícií 50. No šanca, že na stranu demokratov sa prikloní až 17 republikánov, je malá, aj keď s niekoľkými sa počítať dá.

Dobrý dôvod

Demokrati si musia veľmi dobre rozmyslieť, či prvé týždne prezidentovania J. Bidena zasvätia snahe obviniť D. Trumpa zo zločinov, alebo sa budú venovať ekonomickej a epidemickej kríze. Napriek nej môžu mať na odvolávanie dobrý dôvod.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa