„Demokrati sa musia dohodnúť na základných hodnotách,“ uviedol v súvislosti so vstupom Fínska a Švédska do NATO, premiér Eduard Heger.

Nadviazal, že pevne verí v to, že Chorvátsko nebude blokovať vstup týchto dvoch krajín do Severoatlantickej aliancie. „Verím, že chorvátska vláda a chorvátsky prezident nájdu spoločnú reč,“ napísal na sociálnej sieti.

Pripomenul, že samotní Chorváti si určite spomínajú na svoj vstup do Európskej únie, s ktorým musel súhlasiť každý členský štát vrátane Švédska a Fínska.

„Slovensko sa vtedy veľmi angažovalo v prospech Chorvátov, s ktorými máme veľmi blízke vzťahy a také musia aj naďalej zostať. Švédsko a Fínsko sú veľmi vítanými kandidátmi na členstvo v aliancii. Vzhľadom na ich zemepisnú polohu, ekonomickú silu a dlhú demokratickú tradíciu sa ich vstupom významne posilní európska bezpečnosť. Áno, aj Chorvátska,“ uzavrel.

Ďalšie dôležité správy

JB 19 Viedeň - Chorvátsky prezident Zoran Milanovič počas tlačovej konferencie po jeho stretnutí s rakúskym partnerom Alexandrom Van der Bellenom vo Viedni 2. marca 2020. FOTO TASR/AP

Croatian President Zoran Milanovic addresses the media after talks with Austrian President Alexander Van der Bellen at the Hofburg palace in Vienna, Austria, Monday, March 2, 2020. (AP Photo/Roland Zak)
Neprehliadnite

Chorvátsky prezident nesúhlasí s tým, aby sa NATO rozšírilo o Fínsko a Švédsko