Zástupcovia demokratov v americkej Snemovni reprezentantov plánujú presadiť zvýšenie firemnej dane až na 26,5 percenta. V súčasnosti platia americké firmy daň na úrovni 21 percent.

Rozpočtový výbor Snemovne reprezentantov uviedol, že o príslušnej legislatíve začne diskutovať tento týždeň. Podľa agentúry Reuters sa predseda rozpočtového výboru Richard Neal bude usilovať o schválenie daňových zmien, čo by pomohlo zafinancovať balík na podporu vzdelania a sociálnych služieb, ako aj na podporu riešenia klimatickej zmeny v objeme 3,5 bilióna dolárov. Práve k nemu by sa daňové zmeny mali pripojiť.

New York
Neprehliadnite

Newyorčanom s najvyššími príjmami hrozí viac ako 60-percentná daň

Neal chce presadiť progresívnu daň v rozmedzí od 18 percent až do 26,5 percenta, pričom 18-percentnú daň by platili firmy so ziskom do 400-tisíc dolárov. Od 400-tisíc do 5 miliónov dolárov zisku by sa platila daň na úrovni 21 percent a nad 5-miliónovú hranicu daň na úrovni 26,5 percenta.

Nealov návrh bude zahrnovať aj zvýšenie dane z kapitálových ziskov. Daň by vzrástla z terajších 20 percent na 25 percent, a to v prípade príjmov nad 400-tisíc dolárov.

Americký prezident Joe Biden pôvodne navrhol zvýšenie firemnej dane na 28 percent a daň z kapitálových ziskov na 39,6 percenta pre príjmy nad 1 milión dolárov. Návrh presadzovaný demokratmi v rozpočtovom výbore síce počíta s miernejším zvýšením daní, na druhej strane, nová daň z kapitálových ziskov zasiahne väčší počet daňových poplatníkov.