V Demänovskej Doline pripravujú ekologickú formu verejnej dopravy. Okrem vlastných zdrojov chce samospráva na projekt využiť prostriedky z Európskej únie. Zámerom je, aby v doline európskeho významu jazdili elektrobusy. Informovala o tom Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Región Liptov.

Naším cieľom je zaviesť moderný a ekologický spôsob verejnej osobnej dopravy zodpovedajúcej európskym štandardom prepravy v horských strediskách. Ako riešenie vidíme zavedenie elektrobusov. Nejde však o jednoduchú vec, preto sme rozbehli prvú etapu, ktorou je vypracovanie dopravnej štúdie. Tá komplexne opíše stav, východiská, možnosti aj náš cieľ," uviedla starostka obce Ľubomíra Klepáčová.

Rezort ostáva rozostavaný, investor a staviteľ sa sporia o peniaze.
Neprehliadnite

MIRRI pre reguláciu výstavby v národných parkoch navrhne zmenu stavebného zákona

V pláne je aj rozšírenie parkovacích kapacít pred vstupom do doliny na záchytnom parkovisku. „Cesta tiež nie je v ideálnom stave, musíme ju v spolupráci s jej vlastníkom, Žilinským samosprávnym krajom, rekonštruovať," dodala starostka.

Demänovskú Dolinu a tamojšie lyžiarske stredisko Jasná v čase najlepšej zimnej sezóny denne navštívi takmer 10-tisíc lyžiarov. Ubytovacie kapacity v doline dosahujú zhruba 4 300 lôžok, druhá časť lyžiarov preto prichádza zo zvyšnej časti Liptova. Počas zimnej sezóny tak dochádza k dopravným zápcham a kolapsom.

„Ekologickú dopravu, ktorá by premávala v zimných mesiacoch v Jasnej, budeme po zvyšok roka využívať na prepravu za atrakciami po regióne. Týmto sa nám podarí efektívne využiť veľkú investíciu do elektrobusov," vysvetlila riaditeľka OOCR Región Liptov Darina Bartková.