Privítala, že niektoré osoby, ktorých sa možné napojenie na mafiu týka, už rezignovali, dúfa však, že natrvalo, a nie len dočasne.

Čo sa týka možného zneužívania európskych fondov, delegácia podľa nej zistila problémy najmä s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou. „Doteraz sme nemali dôvod sa domnievať, že by na Slovensku mohli byť závažnejšie zneužívané fondy,“ uviedla I. Grässle s tým, že týmito podozreniami sa bude EP aj naďalej zaoberať, pričom kontrolu čerpania týchto fondov bude robiť najmenej raz za pol roka.

„Na Slovensku sme našli hlboko rozdelenú a traumatizovanú krajinu v zložitej situácii. Inštitúcie v krajine majú vážny problém s dôveryhodnosťou,“ konštatovala I. Grässle.

Jej kolega a predseda Výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci EP Claude Moraes doplnil, že obnovenie dôvery v štátne inštitúcie je úlohou vlády. Aj C. Moraes vidí najväčšie problémy Slovenska v strate dôvery v štátne orgány ako aj v podozreniach z korupcie.

Čo sa týka vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a jeho partnerky, EP podľa C. Moraesa navrhne vytvorenie medzinárodného vyšetrovacieho tímu v záujme väčšej nezávislosti a objektívnosti.

Delegácia vypracuje zo svojich zistení kompletnú správu aj s odporúčaniami, o ktorej bude už na budúci týždeň rokovať EP. Odporúčania predloží aj Európskej komisii, ktorá má právomoci prijať opatrenia. Delegácia EP rokovala na Slovensku s najvyššími predstaviteľmi krajiny, s členmi vlády ako aj so zástupcami polície, prokuratúry, neziskových organizácií či novinárov.