Dekrét o čiastočnej mobilizácii, ktorý podpísal šéf Kremľa Vladimir Putin, by v skutočnosti mohol mať širší záber, než avizoval vo svojom príhovore. Pre stanicu CNN to vo štvrtok uviedli viacerí právni experti a politológovia.

Putin v stredu ráno vyhlásil čiastočnú mobilizáciu. Vojenská služba sa podľa neho bude vzťahovať len na „občanov, ktorí sú v súčasnosti v zálohe, predovšetkým na tých, ktorí slúžili v ozbrojených silách, majú určité vojenské povolania a relevantné skúsenosti".

Dekrét nevymedzuje žiadne presné kritériá

Príslušný dekrét, ktorý šéf Kremľa podpísal, však uvádza pojem „čiastočná mobilizácia" len v prvom odseku. Na rozdiel od Putinovho príhovoru sa v ňom píše, že branná povinnosť sa nevzťahuje len na tých, ktorí nie sú v stanovenom vekovom rozmedzí, alebo sú chorí či vo výkone väzenského trestu.

Hoci samotný dekrét opisuje mobilizáciu ako čiastočnú, podľa ruskej politologičky Jekateriny Šuľmanovej nevymedzuje žiadne presné kritériá. „Fakt, že sa čiastočná mobilizácia vzťahuje len na občanov v zálohe či tých, ktorí majú potrebné skúsenosti, odznel len v prejave, nie je v dekréte".

Mobilizácia je v rukách ministerstva obrany

Ruský právnik Pavel Čikov, ktorý sa zameriava najmä na oblasť ľudských práv, na Telegrame vyhlásil, že „dekrét povoľuje mobilizáciu v tom najširšom zmysle slova".

„Rozhodnutie je v kompetencii (ruského) ministerstva obrany, ktoré určí, kto pôjde do vojny, odkiaľ a v akom počte," upozornil Čikov.

Ďalšie dôležité správy

PK 66 archív Berlín - Na archívnej snímke z 28. júna 2022 nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová počúva otázky novinárov počas rozhovoru pre tlačovú agentúru DPA v Berlíne. Faeserová uviedla v nedeľu 3. júla, že Nemecko si v rámci privítania utečencov z Ukrajiny počínalo lepšie ako počas prílevu utečencov z vojnou zmietanej Sýrie v roku 2015. FOTO TASR/DPA 

28.06.2022, Berlin: Nancy Faeser (SPD), Bundesministerin für Inneres und Heimat, gibt der dpa ein Interview. Foto: Christophe Gateau/dpa
Neprehliadnite

Odporcovia Putinovho režimu sú v Nemecku vítaní, zhodli sa nemeckí ministri