Rusko už prišlo o tri pätiny svojho vývozu ropy po mori do Európy, odkedy Moskva vo februári poslala vojenské sily na Ukrajinu. Tento trh o osem týždňov takmer úplne zmizne. Najnovšie sankcie Západu sťažia aj presmerovanie tokov ropy z Ruska do iných krajín.

Dodávky ropy do Európy predstavovali v priemere 630-tisíc barelov denne počas štyroch týždňov do 7. októbra, čo je zásadný pokles z 1,62 milióna pred inváziou. Tankery naložené ruskou ropou sú teraz nútené stráviť pri každom náklade smerujúcom do Indie štyrikrát dlhší čas v porovnaní s tým, koľko by im napríklad trvala cesta do Holandska, v prípade Gdanska v Poľsku je to desaťkrát viac.

Vyplýva to z prepočtov agentúry Bloomberg, ktorá už dlhodobo sleduje zásielky ropy z ruských exportných terminálov a príjmy z vývozných ciel, ktoré získava ruská vláda.

Nové, prísnejšie sankcie

Posledné kolo sankcií, ktoré Európska únia prijala v reakcii na anexiu časti Ukrajiny prezidentom Vladimirom Putinom, zahŕňa zákaz prepravy ruskej ropy kdekoľvek na svete na tankeroch EÚ. Je to situácia, ktorá by mohla výrazne ovplyvniť námornú prepravu ropy. Sankcie boli tiež revidované tak, aby zahŕňali cenový strop presadzovaný americkým ministerstvom financií, podľa ktorého by od 5. decembra mohli nákupcovia ruskej ropy využívať európske lode, poistenie a iné služby iba v prípade, že cena, ktorú platia, je pod určitou hranicou.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa