Schodok v rozpočte sa vo februári prehĺbil na 234 miliárd dolárov (207 miliárd eur) z 215,2 miliardy dolárov v rovnakom mesiaci pred rokom. Deficit podľa agentúry Bloomberg prekonal predchádzajúci rekord 231,7 miliardy dolárov zaznamenaný pred 7 rokmi.

Deficit za prvých 5 mesiacov prebiehajúceho fiškálneho roka (do konca septembra 2019) stúpol na 544,2 miliardy dolárov, čo je takmer o 40 percentuálnych bodov viac než v rovnakom období pred rokom, uviedlo v piatok americké ministerstvo financií vo svojej mesačnej správe.

Príjmy klesli za 5 mesiacov od októbra 2018 do februára 2019 o menej než 1 percentuálny bod na 1,3 bilióna a výdavky sa zvýšili o 9 percentuálnych bodov na 1,8 bilióna dolárov.

Rozpočtový schodok sa prehlbuje po daňovej reforme prezidenta Donalda Trumpa, ktorá znížila príjmy, a narastajú obavy týkajúce sa verejného dlhu USA, ktorý vo februári prekonal rekordných 22 biliónov dolárov.

Šéf americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell v stredu na tlačovej konferencii zopakoval svoje obavy týkajúce sa federálneho deficitu, keď uviedol, že je potrebné niečo robiť so zvyšujúcim sa dlhom.