Keď sa v roku 1979 Margaret Thatcherová dostala k moci, štát bol v ekonomickom rozvrate. Vysoká inflácia a rozrastená štátna správa ničili hospodárstvo. M. Thatcherová zavelila na návrat k liberálnej politike.

O 40 rokov neskôr sa jej politický odkaz blíži ku koncu. Po finančnej kríze, brexite a koronakríze sa schyľuje k najväčšiemu zvýšeniu daní v krajine od 60. rokov.

Minister financií Rishi Sunak navrhol najvyššie zvýšenie korporátnych daní od roku 1974, čím sa celkové daňové zaťaženie krajiny dostane na úroveň 35 percent HDP.

Infographic: UK tax burden to hit highest level since the 60s | Statista You will find more infographics at Statista

Míňaj teraz, zdaňuj neskôr

Vládny dlh Spojeného kráľovstva pokračuje v čase pandémie v prudkom raste. Za posledný fiškálny rok sa dlh zvýšil o neuveriteľných 17 percent a po novom roku je naplánovaný jeho nárast o 10 percent. Celkovo má vrcholiť o dva roky na úrovni 97 percent HDP.

Ekonomika sa pritom minulý rok prepadla o 10 percent, čo bol najväčší pokles za posledných 300 rokov. Ekonomická aktivita tak dosiahla rovnakú úroveň ako v roku 2013.

V snahe podporiť ekonomický rast domáci minister financií prichádza s fiškálnym balíkom v hodnote 65 miliárd libier plánovaným na najbližšie dva roky. Nasledovať bude najvyššie zvýšenie daní za posledné dekády. „Míňaj teraz, zdaňuj neskôr,“ hovorí R. Sunak.

Eduard Heger.
Neprehliadnite

Stovky eur navyše za veľký dom či byt? Daň z bývania môže byť o rok až trikrát vyššia

Vyššie zdanenie zasiahne najmä firmy

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa