Rodina bývalého šéfa juhokórejského konglomerátu Samsung Group musí zaplatiť rekordnú dedičskú daň 12 biliónov wonov (takmer 9 miliárd eur). Južná Kórea má totiž jednu z najvyšších dedičských daní na svete, uviedla agentúra Reuters. Predseda správnej rady firmy I Kun-hi zomrel vlani v októbri vo veku 78 rokov.

I Kun-hi bol synom zakladateľa celého konglomerátu. Divíziu Samsung Electronics, ktorá predtým svojimi produktmi napodobňovala konkurenciu, premenil na najväčšieho svetového výrobcu inteligentných telefónov, televízorov a pamäťových čipov.

Vývoj starostlivo sledujú investori, lebo by to mohlo ovplyvniť podiel rodiny dedičov v Samsungu. Akcie jednotlivých divízií juhokórejského konglomerátu však reagovali na správu nejednoznačne. Nie je jasné, či rodina nejaké akcie predá.

Samsung Smart TV
Neprehliadnite

Samsung je svetovým lídrom v oblasti TV už 15 rokov, vlani získal takmer tretinu trhu

Syn zosnulého predsedu I Če-jong tento rok v januári dostal dva a pol roka väzenia za korupciu v súvislosti so škandálom okolo bývalej prezidentky Pak Kun-hje. Tá bola vo februári 2018 potrestaná kvôli korupcii dvadsiatimi rokmi väzenia.

Potomok jednej z najmocnejších juhokórejských rodín bol v roku 2017 odsúdený na päť rokov za úplatky v kauze bývalej prezidentky; ľuďom okolo nej podľa súdu poskytol 32 miliónov eur, aby mu pomohla získať kontrolu nad konglomerátom. Päťročný trest mu bol najprv skrátený a po odvolaní pozastavený.

Teraz 52-ročný I Če-jong strávil vo väzení iba jeden rok a na slobodu vyšiel v roku 2018. Čelí ale aj ďalším obvineniam, okrem iného údajne podvádzal a manipuloval s akciami. Žaloba pre neho pôvodne žiadala deväťročný trest.

Dediča a zástupcu riaditeľa spoločnosti Samsung I Če-jonga prepustili 5. februára 2018 z väzenia po tom, ako mu odvolací súd v Južnej Kórei udelil dva a pol ročný podmienečný trest. Zmiernil tak jeho pôvodný trest a zbavil ho väčšiny kľúčových obvinení súvisiacich s rozsiahlym korupčným škandálom, ktorý viedol k vlaňajšiemu zosadeniu juhokórejskej prezidentky Pak Kun-hje.
Neprehliadnite

Dedič Samsungu I Če-jong pôjde na dva a pol roka do väzenia za korupciu

Samsung vo vyhlásení uviedol, že dedičská daň rodiny je jednou z najvyšších v Južnej Kórei i na svete. „Očakáva sa, že na daniach spojených s dedičstvom odvedie cez 9 miliárd eur, čo je viac ako polovica z majetku zosnulého predsedu," stojí vo vyhlásení.

Zbierku starožitností a obrazov, ktorú I Kun-hi zhromaždil, dediči darujú kórejskému národnému múzeu a ďalším kultúrnym inštitúciám. Zbierka zahŕňa diela od Marka Chagalla, Pabla Picassa, Paula Gauguina, Clauda Moneta, Joana Miróa a Salvadora Dalího. Podľa médií sa týmto krokom daň rodine zníži.

Päťdesiatpercentná sadzba dane z dedičstva v Južnej Kórei je druhá najvyššia na svete po Japonsku. Ak mal zosnulý kontrolný podiel v spoločnosti, sadzba sa môže ešte zvýšiť. V Spojených štátoch či Británii je dedičská daň 40 percent a v krajinách Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) je v priemere 15 percent.