Britský on-line predajca oblečenia Boohoo kúpil zhruba za 55 miliónov libier značku Debenhams, vrátane jej webu. Žiaden zo 118 obchodov, ktoré má Debenhams na hlavných triedach britských miest, sa ale Boohoo prevziať nechystá. Záujem nemá ani o zamestnancov, takže v ohrození je až 12-tisíc pracovných miest. Nového majiteľa budú mať zrejme aj značky skrachovanej skupiny Arcadia podnikateľa Philipa Greena, o ktoré prejavil záujem on-line predajca odevov ASOS.

Spoločnosť Boohoo prevzatia značiek Debenhams opisuje ako transformačnú záležitosť a označuje ju za veľký krok. Podmienky dohody ale znamenajú zánik pracovných miest, čo v decembri avizovali už správcovia Debenhams, keď zahájili likvidácii tejto 242 rokov starej firmy.

Úlohu správcu Debenhams vykonáva spoločnosť FRP Advisory. Tá začala v decembri ponúkať na predaj všetkých 124 obchodov Debenhams, neskôr ale uviedla, že šesť obchodov po uzávere nariadenej kvôli koronavírusu už neotvorí. Týka sa to aj významného obchodného domu na londýnskej Oxford Street. Správcovia tvrdia, že urobili maximum, aby dosiahli čo najlepší výsledok pre všetky zúčastnené strany.

Online obchody pracujú s umelou inteligenciou už dávno. Zapamätajú si, na ktoré stránky a produkty kliknete, čo si objednávate, čo, naopak, zvyknete reklamovať.
Neprehliadnite

Takto by mohol vyzerať online predaj budúcnosti: Algoritmus, ktorý ľuďom navrhuje outfit

,,Táto transakcia umožní, aby vznikol nový obchod pod značkou Debenhams, ktorý vydrží pod novým a silným vedením. A to vrátane on-line aktivít a možnosti zabezpečiť medzinárodnú franšízovú sieť, ktorá bude fungovať v licenciu s využitím názvu Debenhams," cituje z oznámenia správcov server BBC.

Výsledok rokovaní podčiarkuje zmeny, ktoré maloobchodný sektor zažíva už dlhšiu dobu a pre ktoré je charakteristické, že on-line firmy získavajú viac zákazníkov na úkor klasických kamenných obchodov. Pandémie Covidu-19 tento proces len urýchlila.

O novom majiteľovi jedná aj skrachovaný podnik Arcadia britského podnikateľa Philipa Greena. Exkluzívne rokovania teraz vedú správcovia Arcadie s firmou ASOS, čo je tiež on-line predajca odevov. ASOS má záujem o značky Topshop, Topman, Miss Selfridge a HIIT. ,,Správna rada sa domnieva, že to bude veľká príležitosť získať silné značky, ktoré majú skvelý ohlas u súčasných zákazníkov," uviedol ASOS. Ak sa na prevzatie značiek dohodne, má v úmysle nákup financovať zo svojich hotovostných rezerv. Arcadia zbankrotovala vlani v novembri, v ohrození sa tak ocitlo cez 13-tisíc pracovných miest.