Dánsko zisťuje, či existujú možnosti, ako sa podeliť s chudobnejšími krajinami o vakcínu proti Covidu-19 od spoločnosti AstraZeneca, ktorou sa kvôli vzácnym prípadom vzniku krvných zrazenín tento týždeň rozhodlo prestať používať.Podľa agentúry Reuters o tom informoval šéf európskej pobočky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Hans Kluge. Dánske ministerstvo zdravotníctva však uviedlo, že rozhodnutie, čo urobiť s nadbytočnými dávkami vakcíny, ešte nepadlo.

„Hovoril som sa SORENI Broströmem, šéfom dánskeho zdravotníckeho úradu, a chápem to tak, že dánske ministerstvo zahraničia je ochotné, alebo dokonca už skúma možnosti, ako sa podeliť o vakcínu AstraZeneca s chudobnejšími krajinami," povedal Kluge.

JB 26 Berlín - Striekačky a balenie s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca počas príprav na očkovanie vo vakcinačnom centre na letisku Tegel v Berlíne 10. februára 2021. Zo začiatku tu bude zaočkovaný len zdravotnícky personál. FOTO TASR/AP

Syringes and a package with the vaccine from AstraZeneca are ready and waiting at the fourth vaccination center in Berlin at Tegel Airport, Germany, Wednesday, Feb.10, 2021. At the beginning, mainly nursing staff and medical personnel
Neprehliadnite

Dánsko úplne prestane používať vakcínu od firmy AstraZeneca, nebude zatiaľ podávať ani J&J

Premiérka Litvy Ingrida Šimonytéová podľa Reuters povedala, že sa vakcíny rada ujme. „Stále máme menej vakcín, než je ľudí, ktorí sa chcú očkovať," uviedla. „Litva preto dala najavo, že je pripravená vziať si toľko dávok vakcíny od AstraZenecy, o koľko je Dánsko ochotné sa podeliť," dodala. Český vicepremiér Jan Hamáček v stredu na twitteri napísal, že Česko je ochotné vakcíny spoločnosti AstraZeneca od Dánska odkúpiť.

Agentúra Reuters napísala, že WHO nekritizovala Dánsko za jeho rozhodnutie prestať očkovať AstraZenecou. Organizácia uviedla, že každý štát by mal mať možnosť sám rozhodnúť o vlastnom programe očkovania na základe zaočkovanosti, počtu nakazených a počtu hospitalizovaných. WHO aj Európska agentúra pre lieky (EMA) naďalej odporúčajú očkovací prípravok od AstraZenecy používať, pretože prínos tejto vakcíny je podľa nich väčšií než riziká s ňou spojené.