Dánsko zmierňuje podmienky vstupu na svoje územie pre turistov. Osoby prichádzajúce z členských krajín Európskej únie a Schengenského priestoru nebudú musieť od piatka zdôvodňovať svoju cestu napríklad návštevou blízkych príbuzných či partnerov, uviedla agentúra DPA.

Zmeny sa vzťahujú na tie krajiny, v ktorých sa situácia súvisiaca s koronavírusovou pandémiou nepovažuje za vážnu a nešíria sa tam nové varianty vírusu.

Dánske ministerstvo zahraničných vecí však vo štvrtok večer oznámilo, že dovolenkári a iní cestujúci sa budú musieť po príchode do krajiny aj naďalej absolvovať test na prítomnosť vírusu a podstúpiť karanténu. Výnimka bude platiť pre osoby zaočkované proti ochoreniu Covid-19 alebo pre tých, čo ho prekonali.

Johnson & Johnson
Neprehliadnite

Dánsko nebude očkovať vakcínou od firmy Johnson & Johnson

Karanténe sa vyhnú i cestujúci z nemecko-dánskeho pohraničia a regiónov na švédsko-dánskych hraniciach. Na vstup do Dánska im bude stačiť negatívny test nie starší ako 72 hodín.

Pre cestujúcich z krajín, v ktorých je priaznivá epidemickáa situácia, sa má povinná karanténa podľa zdrojov z rezortu diplomacie zrušiť 26. júna.

Osoby zaočkované oboma dávkami vakcíny proti koronavírusu z viacerých krajín EÚ a Schengenského priestoru smeli do Dánska opätovne pricestovať už od začiatku mája.

Na aktuálnych zmenách sa dohodla dánska vláda s väčšinou parlamentných strán v polovici apríla.