Dánsko v utorok oznámilo, že zahrnie bezdomovcov medzi tých, ktorí budú prednostne zaočkovaní proti ochoreniu Covid-19. Rozhodlo sa tak po výzve charitatívnych organizácií a pracovníkov úradov, ktorí sa o túto zraniteľnú skupinu starajú, uviedla agentúra AFP. Škandinávska krajina začala očkovať 27. decembra a v prepočte na počet obyvateľov patrí momentálne k najrýchlejším v Európe. Dánskou stratégiou je rozdelenie obyvateľstva do 12 prioritných skupín, z ktorých prvým piatim sa už vakcína poskytuje.

Bezdomovec
Neprehliadnite

Lekári a sestry v Bruseli zadarmo očkujú bezdomovcov proti chrípke

„Bezdomovci a sociálne zraniteľní ľudia, ktorí sú obzvlášť ohrození, sú zaradení v piatej skupine," uvádza sa vo vyhlásení ministerstva sociálnych vecí. Podľa údajov sociálnych služieb má Dánsko okolo 6 500 bezdomovcov. Úrady a charitatívne organizácie poukazujú na zvýšené riziko prenosu ochorenia v tejto skupine.

„Existuje naliehavá potreba uprednostniť najzraniteľnejších, ľudí žijúcich na uliciach, tých, ktorí potrebujú najrozsiahlejšiu a najkomplexnejšiu pomoc. Vakcíny + balíčky pomoci - teraz!" uviedla skupina Gadejuristen, ktorá poskytuje právnu pomoc, vo svojom poste na Facebooku. Takmer tri percentá Dánov už dostali prvú dávku vakcíny proti ochoreniu Covid-19, pol percenta populácie až aj druhú. To zaraďuje Dánsko na popredné miesta medzi krajinami EÚ.