Týkať sa má aj škôl a obchodov. Informovala o tom agentúra DPA. Obchody, vrátane supermarketov, by mali byť znova otvorené už od pondelka 11. mája, pričom o týždeň neskôr - 18. mája - by mali nasledovať aj bary, kaviarne a reštaurácie.

Do škôl by mali taktiež 18. mája nastúpiť žiaci 6. až 10. ročníka. Vláda povolila s platnosťou od toho istého dňa aj otvorenie kostolov, chrámov a knižníc.

New York
Neprehliadnite

Fínku prekvapil životný štýl Američanov. Škandinávci objavili kľúč k dobrému životu

Dohoda bola výsledkom rokovaní premiérky Frederiksenovej zo strany Sociálnych demokratov s lídrami ostatných parlamentných strán.

Premiérka pri tejto príležitosti vyzdvihla úsilie Dánov o dodržiavanie karanténnych opatrení, ktorých cieľom bolo zastaviť šírenie nákazy. „Bol to výkon,“ zdôraznila.

Ako pripomína DPA, otvorenie škôlok a prvých piatich ročníkov základných škôl, povolila dánska vláda ešte v polovici apríla - počas prvej etapy zmierňovania opatrení.

M. Frederiksenová pred novinármi uviedla, že v platnosti aj naďalej zostáva zákaz zhromažďovania viac ako desiatich osôb. O možnostiach opätovného otvorenia hraníc by vláda v Kodani mala informovať najneskôr 1. júna. V Dánsku celkovo zaznamenali 10.083 prípadov nákazy novým koronavírusom. Ochorenie COVID-19, ktorého pôvodcom je nový koronavírus, si tam zároveň doteraz vyžiadalo 514 obetí na životoch.