O sťažnosti neúspešného prezidentského kandidáta M. Daňa a aktivistu R. Vaského voči obvineniu za pokračujúci prečin výtržníctva bude v najbližšom období rozhodovať prokurátor Okresnej prokuratúry Bratislava I (OP).

„Do podateľne OP Bratislava I boli 7. januára v poobedňajších hodinách doručené sťažnosti obvinených M. Daňa a R. Vaského voči uzneseniu o vznesení obvinenia zo dňa 12. decembra 2019, s odôvodnením vrátane príslušného rovnopisu vyšetrovacieho spisu,“ informoval prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave (KP) a hovorca Matej Izakovič.

Podľa hovorcu je spisový materiál rozsiahly, takže o sťažnostiach ešte nebolo rozhodnuté. „Taktiež bolo 7. januára doručené aj uznesenie sudcu pre prípravné konanie Okresného súdu (OS) Bratislava I o vzatí obvinených do väzby,“ informoval M. Izakovič.

Väzobné stíhanie

Dvojica je na základe rozhodnutia sudcu z druhej polovice decembra stíhaná väzobne. Aj voči tomuto rozhodnutiu podali sťažnosti, o ktorých bude tiež rozhodovať odvolací Krajský súd v Bratislave (KS). Dôvodom väzobného stíhania je obava, že budú pokračovať v trestnej činnosti.

„Obvinení aj prokurátor podali sťažnosť, o ktorej bude po doručení rozhodovať KS v Bratislave,“ uviedol vtedy hovorca KS Pavol Adamčiak. Ten spresnil, že sa prokurátor odvolal preto, že v prípade oboch obvinených súd neakceptoval kolúzne a útekové dôvody väzby, ale iba preventívne.

Výtržníctvo a daňový podvod

Vyšetrovateľ NAKA oboch obvinil za opakujúci sa pokračovací prečin výtržníctva spáchaný formou spolupáchateľstva a závažnejším spôsobom konania na viacerých osobách.

Obaja obvinení sa podľa vyšetrovateľa dopúšťali páchania takýchto skutkov verejne prostredníctvom internetu. Vzhľadom na prebiehajúce úkony sa polícia nemôže vyjadrovať k obsahovej stránke stíhaných skutkov ani k dôvodom navrhovanej väzby.

M. Daňo čelí aj ďalším obvineniam. „V prípade jedného skutku mu bolo vznesené obvinenie aj za prečin podnecovania,“ podotkla polícia. Okrem toho je obvinený aj zo spáchania daňového podvodu.

NAKA oboch zadržala 13. decembra 2019.