Odkiaľ berie tie nápady?

13. plat sa neujal, pretože išlo o legislatívny a nerealizovateľný paškvil, ktorý nie je výhodný ani pre zamestnávateľa a ani pre zamestnanca. Podobná katastrofa sa črtá aj pri ďalšej iniciatíve Andreja Danka – nezdaniteľnej sume na výdavky na kúpeľnú starostlivosť, ktorá platí od januára.

Ak sa človek raz za rok vyberie do kúpeľov, môže si znížiť základ dane o 50 eur. Ministerstvo financií odhadovalo, že túto úľavu využije ročne približne 60-tisíc ľudí. Asi si tento údaj vycucalo z prsta.

Táto úľava určite do kúpeľov takéto tisíce ľudí nepriláka. Hlavným dôvodom je to, že je doslova nepatrná. Človek môže na dani ušetriť menej ako 10 eur a náklady na kúpeľné pobyty sú v stovkách eur. Navyše, do kúpeľov chodia najmä penzisti a oni si nezdaniteľnú sumu nemajú ako uplatniť, keďže nemajú príjem, ale berú dôchodok od štátu.

13. plat či nezdaniteľná suma na kúpele sú príkladom toho, ako sa nemá meniť daňový systém. Ak by štát zvýšil základnú nezdaniteľnú sumu pre všetkých pracujúcich, malo by to pre ľudí skutočný efekt a nepokrivilo by to daňový systém.

Ponúka sa tiež otázka, prečo má štát priznávať nezdaniteľnú sumu zrovna na kúpeľníctvo.

Tretí návrh

V Dankovej kuchyni uvarili ďalší pokrm – poukážky na dovolenku len na Slovensku. Príspevok má byť 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa