Chybné a nešťastné hlasovanie

„Treba jasne povedať, že tresty pre našich bratov a priateľov v Poľsku a Maďarsku z hľadiska možných sankcií by nemali nasledovať skôr, než budú vyčerpané všetky možné demokratické mechanizmy na vysvetlenie vzniknutej situácie,“ uviedol A. Danko pre agentúru TASR po stretnutí predsedov parlamentov V4 v Košiciach.

Jasne dal najavo, že tak, ako sa postaral o to, aby Slovensko nevyhostilo žiadneho ruského agenta po afére s otrávením Sergeja Skripaľa, nedopustí ani to, aby Slovensko hlasovalo v Rade EÚ za spustenie článku 7 voči Maďarsku. Išlo by o „žltú kartu” voči Orbánovmu režimu za porušovanie princípov právneho štátu a demokracie, ktorá by mohla vyústiť do pozastavenia členských práv Maďarska v EÚ.

Predseda národniarov by v tomto smere rád postupoval po vzore českej Poslaneckej snemovne, ktorá už prijala uznesenie označujúce kroky voči Maďarsku za „chybné a nešťastné“. Ak by sa takéto uznesenie presadilo aj na pôde národnej rady, bol by to vážny krok. Parlament má totiž právo schvaľovať oficiálne slovenské stanoviská k záležitostiam EÚ.

Nič však nenaznačuje tomu, že by sa v tejto veci názory predsedu parlamentu A. Danka a šéfa diplomacie Miroslava Lajčáka líšili. „V tomto prípade preferujeme riešenie založené na konštruktívnom dialógu,“ reagoval pre TREND.sk hovorca ministerstva zahraničných vecí Boris Gandel.

Zároveň dodal, že definitívne rozhodnutie, ako bude Slovensko v Rade EÚ o Maďarsku hlasovať, ešte nepadlo. Veľa však napovedá veta, že „EÚ vnímame ako spoločenstvo založené na konštruktívnej diskusii a spolupráci, nie na hrozbách a sankciách.”

Rokovať do nekonečna

Snažiť sa dohodnúť po dobrom je vhodné

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa