„Ale 50 dní som ja nechcel, 50 dní si želal Robert Fico. Keď premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) kritizuje 50 dní, tak nech zdvihne telefón a povie to Robertovi Ficovi. Pre mňa boli dôležité podnikové byty a minimálne dôchodky,“ vysvetlil A. Danko.

Podľa svojich slov pôvodne navrhoval úpravu v oblasti prieskumov, pretože v súčasnom stave vidí problém a potrebu „urobenia poriadku s agentúrami“.

Podotkol, že stanovenie metodiky či sprísnenie licencovania navrhoval už pred troma rokmi a je rád, že sa téma prieskumov otvorila.

V súvislosti s rozhodnutím Ústavného súdu (ÚS) SR o pozastavení účinnosti novely si A. Danko myslí, že súd bude musieť posúdiť rovnako aj ústavnosť 14-dňového moratória.

„Ústavný súd nepovedal, že to nie je možné. Aktuálne je 14 dní moratórium, tak keď môže byť 14, môže byť aj 41, aj 50. To, čo urobil ÚS, je, že vydal predbežné opatrenie a pozastavil 50 dní, ale nepovedal, že to je v rozpore so zákonom,“ zdôraznil A. Danko.

ÚS rozhodol 18. decembra o pozastavení účinnosti 50-dňového zákazu zverejňovať volebné prieskumy pred voľbami s tým, že platí skorší právny stav. Vyhovel tak návrhu prezidentky SR Zuzany Čaputovej, ktorá sporný paragraf zákona o volebnej kampani napadla ako protiústavný. Plénum ÚS zároveň prijalo jej návrh na ďalšie konanie.