V diskusnej relácii televízie Ta3 V politike to vyhlásil predseda Národnej rady (NR) SR a líder SNS Andrej Danko.

Avizoval, že ak budú rokovania o ponuke pokračovať, budú národniari iniciovať uznesenie NR SR. To má viesť k zastaveniu rokovaní rovnako ako v prípade globálneho paktu o migrácii. Postoj strany je podľa jeho slov principiálny.

„Slovensko má dosť svojich peňazí, nikdy žiadne iné vojská okrem cvičení na území SR byť nemôžu,“ zdôraznil A. Danko, podľa ktorého si musí Slovensko platiť obranyschopnosť z vlastných zdrojov. Zároveň uviedol, že nikto nespochy

Danko hrozí odchodom z vlády pre americkú podporu, Most - Híd nechápe
bňuje prozápadnú orientáciu Slovenska.

USA ponúkli podľa Denníka N Slovensku investície v hodnote 105 miliónov eur z vládneho programu Európska iniciatíva odstrašenia (European Deterrence Initiative – EDI), ktorú spustil americký prezident Barack Obama po agresívnej reakcii Ruska na Ukrajine.

Z peňazí by sa mohli modernizovať letiská v Malackách a sliači. Podobnú pomoc môžu využívať aj iné členské krajiny NATO.

Aktualizované o 18:12 - Most-Híd nerozumie radikálnemu obratu postoja strany SNS k financovaniu ozbrojených síl. Reaguje tak na vyhlásenie predsedu Národnej rady SR a SNS Andreja Danka o možnom odchode SNS z vlády v prípade, ak bude prijatá finančná pomoc USA na rekonštrukciu vojenských letísk na Slovensku. Stanovisko TASR poskytla hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár.

Spojenecké investície do infraštruktúry ozbrojených síl by podľa strany mali byť vo všeobecnosti vnímané pozitívne.

„Predstavitelia SNS vrátane ministra obrany v diskusiách o nevyhovujúcom stave našej armády doteraz argumentovali tým, že ozbrojené sily sú podfinancované. Preto nerozumieme radikálnemu obratu stanoviska SNS, ktorým naznačuje, že finančných prostriedkov je zrazu dosť,“ uvádza sa v stanovisku.

Výsledky rokovaní, ktoré s americkou stranou vedie ministerstvo zahraničných vecí, musia byť podľa Mosta-Híd v súlade so záujmami SR a jej právnym poriadkom.