„Ja si tú hodnosť zaslúžim, nemám z toho žiadnu výhodu,“ vyhlásil A. Danko. Výzvu lídra OĽaNO Igora Matoviča, aby hodnosť vrátil, A. Danko odmieta. „Výložky, ak by to bolo nutné, si veľmi rád dám,“ povedal na tlačovej besede s tým, že výložky si neskutočne váži. „Rád si ich ako vojak dám, som hrdý na to, že som kapitán v zálohe. Ctím si vojakov, ktorí padnú. Môžem hrdo povedať, že som rok v armáde slúžil,“ uviedol a dodal, že jeho priamym veliteľom bol generál a súčasný minister obrany P. Gajdoš.

Podľa A. Danka je zrejmé, že povýšenie z hodnosti desiatnika na hodnosť kapitán je priamoúmerné jeho vzdelaniu a veku. „O to viac sa zamýšľam, keď sa k týmto veciam vyjadrujú ľudia, ktorí majú modrú knižku a nie sú členmi armády,“ uviedol na adresu I. Matoviča.

Ctí si, že mu P. Gajdoš po 18 rokoch dal takúto vysokú hodnosť. Ako zdôraznil, tento rok sa nedá opozičným poslancom vyprovokovať a oznámil, že I. Matoviča čaká trestné oznámenie za ohováranie, poškodzovanie mena, šírenie neprávd o Dankovej osobe.

„Dnes som pochopil, že pán poslanec, ktorého meno nechcem používať, vôbec nerozumie tomu, čo je armáda SR,“ uviedol na adresu I. Matoviča. „Verejne ho vyzývam, nech povie, akou diagnózou trpí, že má modrú knižku. Že nemohol slúžiť v armáde Slovenskej republiky,“ povedal A. Danko.

Minister obrany P. Gajdoš (SNS) vymenoval do hodnosti kapitána v zálohe A. Danka rozkazom z 21. septembra 2016. Podľa lídra hnutia OĽaNO I. Matoviča by sa minister obrany aj predseda parlamentu mali verejne za povýšenie ospravedlniť. „Vyzývame týchto dvoch pánov, aby uznali svoju chybu a verejne sa ospravedlnili, lebo napľuli všetkým statočným vojakom, ktorí si to musia odmakať, do tváre a demoralizujú armádu,“ povedal vo štvrtok I. Matovič.

Podľa neho sa A. Danko z desiatnika stal hneď kapitánom, a tak preskočil niekoľko hodností. „V armáde je na takýto postup potrebných 30 až 35 rokov driny, aby sa z desiatnika stal kapitán,“ zdôraznil.

O tom, že sa šéf parlamentu stal v tichosti armádnym dôstojníkom, informoval Denník N. Ocenenie mal dostať aj za to, že žiadal navýšenie rozpočtu pre armádu.