Bude tomu už desať rokov, čo Danglár, vlastným menom Jozef Gertli, sprevádza komentáre v rubrike Res publica svojimi trefnými karikatúrami. O začiatkoch spolupráce s týždenníkom TREND hovoril vlani v rozhovore s Danielou Ďuriškovou. „Spočiatku som spravil pár tituliek a kresieb. Ale potom ma oslovil Marián Leško, začínal písať Res publicu, chcel k tomu odo mňa obrázky s pravidelnosťou raz do týždňa.“ Stala sa z toho tradícia, ktorá spestruje obsah týždenníka a tak je tomu aj tento týždeň, keď Danglár glosuje komentár s titulkom V koaličnej kríze prehrali všetci. 

Jozef “Danglár” Gertli, slovenský výtvarník a karikaturista.
Zdroj: Matej Kalina
Jozef “Danglár” Gertli, slovenský výtvarník a karikaturista.

 

Na otázku, či sú preňho tieto karikatúry zábavka alebo skôr spoločenská zodpovednosť, odpovedá: „Už to pre mňa nie je zábavné. Takže skôr to druhé. Ale verím, že sa skončili časy, keď sme pre kresby chodili po súdoch. Ja som mal zakázané kresliť Harabina a Kaliňáka. Volávali mi z novín, aby som nakreslil radšej niečo iné, neškodné.“ Novú Danglárovu karikatúru pre TREND vám opäť predstavíme na budúci týždeň.

Takto vznikajú Danglárove trefné karikatúry
Zdroj: Matej Kalina
Takto vznikajú Danglárove trefné karikatúry
Jozef Danglár Gertli (59)
Jozef Gertli, známy pod pracovným menom Danglár, pochádza zo stredného Slovenska, kde žil na samote v horárni Bratkovský most do desiatich rokov. Vyštudoval Strednú školu umeleckého priemyslu (ŠUP) v Bratislave. Kým ho prijali na Vysokú školu výtvarných umení pracoval v rôznych zamestnaniach a užil si dva roky vojny pri československo-nemeckých hraniciach. Mal šťastie na pedagógov Albína Brunovského a Jána Lebiša a na akademickej pôde zažil aj zmenu režimu. Po revolúcii sa dlho venoval svojmu obľúbenému žánru komiksu. V súčasnosti sa venuje ilustrácii, kresbe a maľbe. Jeho ilustrácie pútajú na obálkach viac ako sedemdesiatich knižných titulov, množstvo zverejnili a zverejňujú noviny a časopisy. Žije v Bratislave s manželkou a dvomi dcérami.