„Som zhrozený, koľko takých ľudí, ako je Kočner, sedí vo väzbe,“ vyhlásil Martin Daňo v jednom zo svojich videí. A vyjadril presvedčenie, že podnikateľ, ktorý momentálne stíhaný pre ekonomické trestné činy a falšovanie zmeniek, sa raz ocitne na slobode. No nielen sympatie spájajú prezidentského kandidáta s M. Kočnerom.

Zastupoval ich rovnaký advokát a M. Daňo, rovnako ako M. Kočner, je podozrivý z daňových únikov. M. Daňo sa na verejnosti predstavuje ako novinár, natáča videá, ktoré zverejňuje na sociálnych sieťach, zakladá odbory, ale už menej hovorí o svojom podnikaní.

Jeho meno pritom figuruje v obchodnom registri v slušnom počte spoločností. Tie pôsobia v rôznych biznisoch od predaja cez sprostredkovateľské či reklamné služby. Transparency International Slovensko (TIS) nedávno zverejnila, že spomedzi všetkých prezidentských kandidátov Daňove firmy dlhujú štátu najviac, napočítala až 600-tisíc eur.

Hoci nepatrí podľa prieskumov k favorizovaným kandidátom v prezidentských voľbách, v tomto je rekordman. Nadácia Zastavme korupciu sa preto pozrela bližšie, ako M. Daňo „podniká“.

Biznis model jeho spoločností má viaceré spoločné prvky. Okrem nezaplatených daní neodovzdávajú účtovné závierky, teda čísla o svojej činnosti, čo je protizákonné. Na otázku nadácie, prečo má také vysoké nedoplatky, M. Daňo povedal, že sú dôsledkom účelových daňových kontrol.

„Spustila ich daňová správa ako reakciu na to, že som kritizoval finančnú správu za nákup softvéru,“ tvrdí.

Obvinenie zo zločinu

Keď sa na zadlžené firmy nadácia pýtala polície, tá potvrdila, že vedie trestné stíhanie. „NAKA eviduje jedno konanie vo veci niektorých z vami uvedených spoločností, kde bolo vznesené obvinenie fyzickej osobe za pokračovací zločin daňového podvodu,“ uviedlo komunikačné oddelenie policajného prezídia.

Konkrétne ide o neoprávnené vratky DPH „vo väčšom rozsahu“, kde hrozí do päť rokov väzenia, ale aj o daňový podvod, kde je trest sedem až 12 rokov. Bližšie informácie polícia neuviedla, keďže vyšetrovanie stále nie je ukončené.

Daňa a Kočnera spája advokát aj podozrenie z daňového podvodu

Martin Daňo ako kandidát na prezidenta. Zdroj: TASR

Samotný M. Daňo obvinenie opäť vníma ako pomstu za svoje „novinárske pôsobenie”. Vraví, že trestne stíhaný bol viackrát, vždy sa to však skončilo zastavením alebo oslobodením spod obžaloby.

„Jedno obvinenie prišlo potom, ako som sa na Dni policajtov v Nitre opýtal vtedajšieho prezidenta Tibora Gašpara na vzťah s oligarchom Norbertom Bödörom,” dodal. Ako účelové vníma aj to, že prokurátor už rok nerozhodol o jeho sťažnosti.

Na obvinení je naozaj zaujímavé to, že ho nevzniesla finančná časť NAKA, ktorá je zameraná práve na ekonomické a daňové podvody, ale protikorupčná jednotka NAKA. Udialo sa tak ešte v čase, keď jej najvyšším šéfom bol kontroverzný funkcionár NAKA Robert Krajmer. Po vražde novinára Jána Kuciaka z funkcie odišiel.

Riešili ho aj v minulosti

Polícia M. Daňa riešila už v minulosti. Podľa verejného rozhodnutia Krajského súdu v Bratislave z roku 2015 daniari ešte pred rokmi dorubili jeho firme daň. Za 800-tisícovú faktúru (zhruba 26 600 eur) na reklamné služby, ktorá sa mala uhradiť v hotovosti, pričom daňoví kontrolóri aj prokurátor zastávali názor, že tento príjem Daňova firma nezdanila.

V čase konania súdu už firma zjavne aktívna nebola, pretože sa v rozsudku hovorí o chýbajúcom účtovníctve. A aj keď sa sudca s vysvetlením obhajoby M. Daňa nestotožnil, z obvinení ho pre dôkaznú núdzu oslobodil.

Keďže zverejnený rozsudok je anonymizovaný, nie je jasné, o akú firmu išlo, no Martin Daňo bol jediným obvineným pred súdom. Vysoké daňové nedoplatky majú firmy, v ktorých M. Daňo pôsobil či stále figuruje aj teraz. Je medzi nimi aj spoločnosť, ktorú pomenovali podľa najsilnejšej vládnej strany - Smer spol. s.r.o.

Dlžníkmi sú podľa zoznamu, ktorý spravuje finančná správa aj spoločnosti Welington či Latour. Ku koncu januára tohto roka dlhovali na daniach od 40-tisíc do 170-tisíc eur, pričom napríklad firma Smer spol. s r.o. naposledy zverejnila čísla o svojej činnosti za rok 2011. Aj to len časť zákonom predpísaných dokumentov, ktoré navyše odovzdával M. Daňo pravidelne prázdne.

Pri Latour nie sú zverejnené vôbec žiadne čísla, čo je v rozpore so zákonom. Väčšina z firiem, kde je alebo bol zapísaný M. Daňo, sídli na rovnakej adrese v lukratívnej bratislavskej mestskej časti nad hradom. Zaujímavosťou je, že v minulosti si niekoľko rokov M. Daňo uvádzal francúzsku adresu, najskôr v Paríži, potom v jeho okolí.

V niektorých slovenských firmách si ju ani po rokoch nezmenil, aj keď podľa prezidentskej kandidatúry už má zjavne trvalý pobyt na Slovensku.

Porušuje zákon

Nadácia Zastavme korupciu napočítala spolu 13 firiem, v ktorých je M. Daňo a mali byť už vymazané z obchodného registra. Asi polovica z nich preto, že ich vlastníci - londýnska schránka Metropola Ltd a francúzska Sysoon Sarl už zanikli.

Daňovo pôsobenie v nich pripomína to, čomu sa v biznis prostredí hovorí „biely kôň“. Prepíšu sa „na koniec“ na takú osobu, keď sa dostanú do problémov, ktoré často sprevádzajú aj daňové dlhy.

M. Daňo prevzal napríklad koncom roku 2002 minimálne dve firmy po podnikateľovi Jánovi Badžgoňovi. Ten sa spájal najmä s SDKÚ a v kauze Gorila sa spomína jeho telefonát s Gabrielom Palackom, vtedajším financmajstrom tejto strany. Obe Badžgoňove firmy Chick'n' Chips a CPC Consult, ktoré prevzal M. Daňo, už neexistujú.

Daňa a Kočnera spája advokát aj podozrenie z daňového podvodu

Podnikateľ Ján Badžgoň. Zdroj: TASR

Aký bol Daňov vzťah s J. Badžgoňom? „Štandardný a firmy sa nadobúdali zákonným spôsobom za účelom podnikania, ktoré neraz skončilo neúspechom, čo je v podnikaní bežné,“ poznamenal M. Daňo, pričom sa však ako konečný vlastník ocitol pred tromi rokmi aj vo veľmi bonitnej firme Welington.

Podľa posledných zverejnených dát za rok 2015 disponovala majetkom cez 7 miliónov eur. Z toho zhruba polovica pripadá na položku Stavby. Firma si tiež vypýtala v danom roku vratku DPH od štátu za 44-tisíc eur.

Následne ju prevzal v roku 2016 vlastnícky aj manažérsky M. Daňo a firma opäť prestala zverejňovať finančné údaje. Daniari sa o najviac zadlžené firmy Martina Daňa veľmi nezaujímajú. Vyplýva to z ich odpovede nadácii, že od vlaňajška nekontrolovali žiadnu takú firmu. No začali viesť dve exekúcie, a to voči spoločnostiam Petrox a Sysoon Europe.

Ako vysvetlila v stanovisku Finančná správa, daňové nedoplatky cez exekúcie vymáhajú najmä vtedy, ak sa u dlžníka nachádza nejaký majetok: „Ak daňový dlžník nemá majetok, daňový exekútor nemôže začať nedoplatok vymáhať.”

Kočnerov advokát

V minulosti M. Daňa ako advokát zastupoval Michal Mandzák. Prezidentský kandidát tiež vo svojich videách robil reklamu Mandzákovej firme, ktorá predáva nože, a advokátovu firmu uviedol ako jedného zo svojich sponzorov.

Podľa Petra Tótha, ktorého Denník N označil za svedka v kauze Kuciakovej vraždy a ktorý bol Kočnerovým priateľom, sponzorom M. Daňa „bol a možno stále je“ aj M. Kočner. Obvinenie uviedol v blogu na stránke Datel.sk. 

M. Daňo to odmieta, podľa neho je to klamstvo. M. Mandzák obhajuje aj M. Kočnera, a to konkrétne v trestnej kauze falšovania zmeniek televízie Markíza. Ide o prípad, pre ktorý je M. Kočner vo väzbe.

Daňa a Kočnera spája advokát aj podozrenie z daňového podvodu

Zdroj: TASR

Okrem toho je obvinený aj vo viacerých prípadoch z ekonomických trestných činov. Či ide o sporné opakované predaje hotelov na Donovaloch, golfového ihriska Welten v Báči alebo bytov v luxusnej bratislavskej rezidencii Five Star Residence, kde pri všetkých obchodoch si firmy z okolia Kočnera nárokovali od štátu miliónové vratky DPH.

M. Daňo uviedol, že M. Mandzák je jeden z viacerých advokátov, ktorí ho zastupujú. Podľa M. Mandzáka sa poznajú už od detstva a aj on považuje Daňove stíhania za nezmyselné.

Aký je Daňov vzťah s väzobne stíhaným M. Kočnerom? „Žiadny. Netykáme si, nestretávali sme sa, neboli sme na žiadnej dovolenke a nemáme obchodné aktivity,” tvrdí M. Daňo. V minulosti M. Kočnerovi poskytol priestor aj vo svojich videách, pričom nešlo o štandardné rozhovory, M. Kočner v zásade určoval témy.

Autorky pracujú v Nadácii Zastavme korupciu