Do piatich až šiestich dní budú v Maďarsku zaočkované prvou dávkou vakcíny proti novému druhu koronavírusu tri milióny obyvateľov, vtedy rozhodne vláda o ďalšom zmiernení karanténnych opatrení. Povedal to vo štvrtok v Budapešti šéf úradu vlády Gergely Gulyás.

Podľa spravodajského servera portfolio.hu Gulyás dodal, že do konca mája by mohli byť otvorené všetky v súčasnosti zatvorené zariadenia, avšak povinnosť nosenia rúšok zrejme ešte dlhý čas zostane v platnosti.

Summit Of Visegrad Group In Krakow, Poland
Neprehliadnite

Epidemiológovia v rozpakoch: Maďarsko uvoľňuje. Orbán zaznamená veľký úspech alebo veľké fiasko

O očkovacích preukazoch šéf úradu vlády povedal, že sa o nich rozhodne v čase, keď bude vakcína podaná 3,5 milióna až štyrom miliónom ľudí. Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v utorok vyhlásil, že počet zaočkovaných v ten deň dosiahol 2,5 milióna, preto sa v stredu môžu otvoriť obchody a prevádzky služieb.

V Maďarsku do štvrtka zaočkovali 2 608 084 osôb, z nich 1 077 947 dostalo aj druhú dávku vakcíny. V zmysle nariadenia vlády od stredy skrátili zákaz vychádzania na obdobie od 22.00 h do 05.00 h. Obchody môžu byť otvorené od 05.00 h do 21.30 h, pričom na desať štvorcových metrov plochy predajne bude môcť byť len jeden nakupujúci.

Za posledný deň pribudlo v Maďarsku 4 814 potvrdených prípadov nákazy novým typom koronavírusu, celkový počet infikovaných v koronavírusovej pandémii dosiahol 698 490. V súvislosti s ochorením Covid-19 zomrelo v tomto čase 272 pacientov. Počet obetí covidu tak stúpol na 22 681.