Len v stredu večer sa otvorila registrácia na očkovanie pre vekovú kategóriu od 16 rokov a stovky tínedžerov už dostali termíny na očkovanie v najbližších dňoch. Systém, ktorý mal uprednostňovať seniorov a chronicky chorých informoval mladých ľudí, že očkovacia dávka je pre nich pripravená. Fakt, že tínedžeri dostanú vakcínu skôr ako ich rodičia a starí rodičia, nikto nečakal.

V niektorých krajoch Slovenska sú v vakcíny od spoločností Pfizer a Moderna dostupnejšie než vakcíny od spoločnosti AstraZeneca, ktoré sú určené pre ľudí vo veku od 18 do 59 rokov. Vyplýva to z dát Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

V Bratislavskom kraji na Pfizer alebo Modernu v čakárni minulý týždeň čakalo len 3 364 ľudí.Na AstraZenecu čakalo päťkrát viac ľudí, takmer 18-tisíc. To vysvetľuje fakt, že k očkovaniu sa môžu dostať skôr tínedžeri ako ich rodičia. Slovensko pritom patrí v očkovaní najstarších seniorov k najhorším v Európe, píše dennikn.sk.

Doktorka očkuje muža proti koronavírusu v novootvorenom veľkokapacitnom krajskom vakcinačnom centre, 20. marca 2021 na výstavisku v Trenčíne. FOTO TASR - Radovan Stoklasa
Neprehliadnite

Proti Covid-19 by sa nikdy nezaočkovalo 16 percent Slovákov, ukázal prieskum

Očkovanie mladých ľudí potvrdil aj hlavný lekár Bratislavskej župy Tomáš Szalay, ktorý na sociálnej sieti zverejnil graf, podľa ktorého dostanú v nedeľu a v pondelok najviac vakcín Pfizer ľudia od 16 do 18 rokov. Podľa grafu sa za dva dni zaočkuje vyše 1 500 tínežerov v tomto vekovom rozpätí.

Na informácie ohľadom očkovania tínedžerov reagovala na sociálnej sieti aj iniciatíva Dáta bez pátosu, podľa ktorej môže byť za prednostným očkovaním chyba počítadla v online systéme. Ten môže podľa nich vek záujemcov počítať podľa posledného dvojčísla roku narodenia. Takže ak je niekto narodený po roku 2000, počítadlo ich môže automaticky považovať za ľudí o sto rokov starších. 

Minister finacií Igor Matovič na sociálnej sieti zareagoval na situáciu a odkázal ministrovi zdravotníctva, že očkovanie tínedžerov pred seniormi a chronicky chorými by malo nemilosrdné následky. „Verím, že Ministerstvo zdravotníctva nepripustí blamáž, aby ešte predtým ako budú zaočkovaní starí ľudia a chronicky chorí, ktorí chcú byť zaočkovaní, bol začkovaný čo i len jeden zdravý 16-17 ročný tínedžer Pfizerom či Modernou. Bol by to znak úplného zlyhania zdravého rozumu, ministerstva a malo by patričné a nemilosrdné následky. Píšem radšej verejne, aby neboli zase nejaké trápne výhovorky," uviedol.