Tri poľské vojvodstvá - Lubelské na východe krajiny, Podkarpatské na juhovýchode a južné Malopoľské - zrušili v pondelok vyhlásenia zamerané proti LGBT komunite. Informovala o tom poľská tlačová agentúra PAP.

Vyhlásenia proti „ideológii" LGBT ľudí, prijaté v minulosti vo vyše 100 poľských mestách a regiónoch, vyvolali silnú kritiku v Poľsku aj zahraničí a mohli tieto oblasti pripraviť o milióny eur z fondov EÚ. Tieto regióny sa totiž vyhlásili za tzv. „zóny bez LGBT“.

Anulovali svoj postoj

Poslanci parlamentu v Lubelskom vojvodstve v pondelok hlasovali v pomere 17 k štyrom za zmenu svojho postoja z apríla 2019, pričom desiati sa zdržali. V roku 2019 prijali vyhlásenie „vo veci zavádzania ideológie LGBT do miestnej komunity". Nový názov tohto dokumentu už znie „vo veci ochrany základných práv a slobôd" a nové vyhlásenie už neobsahuje zmienku o LGBT komunite.

Podkarpatské vojvodstvo ležiace na juhovýchode Poľska takisto v pondelok anulovalo svoj postoj z mája 2019 „vo veci podpory a schvaľovania ideológie takzvaného LGBT hnutia". Tamojší parlament prijal novú rezolúciu s názvom „Podkarpatské vojvodstvo ako región s nastolenou toleranciou".

KK45 Čenstochová - Za značnej prítomnosti polície sa odohral sprievod za práva LGBT osôb pred kláštorom v juhopoľskom meste Čenstochová 21. augusta 2021. FOTO TASR/AP
Participants in colorful 3rd Equality Parade march with rainbow flags under heavy police presence in support of LGBT rights at the foot of Poland's most revered Catholic shrine, the Jasna Gora Monastery in Czestochowa, Poland, Saturday, Aug. 21, 2021. Under the massive police presence there were no clashes with a simultaneous small
Neprehliadnite

Poľské vojvodstvo odvolalo vyhlásenie, že je zónou bez LGBT, aby mohlo poberať dotácie z EÚ

Zmenu podporilo 18 poslancov; proti hlasovali šiesti. Nová rezolúcia tvrdí, že „dodržiavanie tradície, rešpektovanie práce a majetku, srdečná pohostinnosť a predovšetkým rešpektovanie dôstojnosti a práv každej ľudskej bytosti sú základnými prvkami, ktoré charakterizujú Podkarpatské vojvodstvo".

V parlamente Malopoľského vojvodstva hlasovalo v pondelok 16 poslancov za zrušenie vyhlásenia z roku 2019 o „ideológii" LGBT. Sedem poslancov bolo proti a 15 sa zdržali. Malopoľské vojvodstvo dostalo aj upozornenie z Európskej komisie, že za pôvodný dokument mu hrozí strata európskych peňazí.

KK63 Budapešť - Na snímke účastník drží transparent s podobizňou maďarského premiéra Viktora Orbána počas pochodu príslušníkov sexuálnych menšín Budapest Pride 24. júla 2021 v Budapešti. FOTO TASR/AP
Neprehliadnite

Top európski homofóbi: Politici podľa RE vyťahujú kartu LGBTI čoraz častejšie. Aj na Slovensku

Finančné prostriedky z EÚ

V stávke bolo 33,5 milióna eur z pomocného programu REACT-EU a približne 2,5 miliardy eur z financií plánovaných na obdobie rokov 2021-27.

Svätokrížske vojvodstvo na juhu Poľska už minulý týždeň zrušilo vyhlásenie proti „ideológii" LGBT ľudí, ktoré bolo prijaté v júni 2019. Predstavitelia vojvodstva prijali náhradné vyhlásenie, že potvrdzujú svoj „rešpekt voči stáročia starej tradícii a kultúre Poľskej republiky, ako aj rovnoprávnosť a spravodlivé zaobchádzanie".

K takémuto kroku pristúpilo vojvodstvo pod hrozbou straty finančných prostriedkov z Európskej únie, napísala agentúra AP.