V súčasnosti sa povinnosť poskytnúť príspevok vzťahuje len na firmy, ktoré majú viac ako 49 zamestnancov. Zamestnávatelia s nižším počtom pracovníkov ho môžu poskytovať dobrovoľne. Nárok má každý zamestnanec, ktorý vo firme pracuje nepretržite aspoň 2 roky.

O príspevok však musí požiadať, pričom jeho výška je 55 percent z nákladov na dovolenku, najviac 275 eur za rok. Rekreačný poukaz sa dá využiť len na ubytovanie alebo pobytový balík so stravou minimálne na dve noci na území Slovenska, prípadne na viacdenné aktivity počas prázdnin pre deti.

S návrhom rekreačných poukazov prišla Slovenská národná strana (SNS) ešte v roku 2018. Jeho finálnu verziu kritizovali odborári aj zamestnávatelia. Zákon vetoval aj bývalý prezident Andrej Kiska, ktorý upozorňoval na jeho nespravodlivé podmienky. Poslanci opätovným hlasovaním veto prelomili a rekreačné poukazy začali platiť od 1. januára 2019.

Poslanecký návrh

Poslanci SNS na konci júla prišli s návrhom na zmenu v zákone. Povinnosť poskytnúť príspevok chcú rozšíriť na všetkých zamestnávateľov, bez ohľadu na počet zamestnancov vo firme. Národniari návrh odôvodňujú pozitívnym dopadom na slovenský cestovný 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa