Ruský rubeľ po zhoršení ratingu prehĺbil pokles, k americkému doláru sa tak prepadol takmer o sedem percent.

Podľa denníka Financial Times sa Rusko stalo prvou krajinou zo skupiny BRIC (Brazília, Rusko, India a Čína), ktorej rating už nie je v investičnom pásme. Výhľad ruského ratingu je navyše negatívny, čo signalizuje, že S&P by mohla v budúcnosti pristúpiť k jeho ďalšiemu zhoršeniu.

Ruský minister financií Anton Siluanov uviedol, že rozhodnutie agentúry S&P ukazuje „pesimizmus“ tejto agentúry a nezohľadňuje silné stránky ruskej ekonomiky. Dodal tiež, že rozhodnutie pravdepodobne neovplyvní kapitálové trhy, pretože sa očakávalo a bolo s predstihom započítané do cien.

Ruská ekonomika zápasí s negatívnymi dôsledkami prudkého poklesu cien ropy. Hospodársky rast naviac podkopávajú sankcie, ktoré na Moskvu uvalili západné krajiny pre jej postup v ukrajinskej kríze. Predpokladá sa, že ruská ekonomika tento rok klesne o štyri až päť percent.

Zhoršenie ratingu podľa analytika Nicholasa Spira zo spoločnosti Spiro Sovereign Strategy podčiarkuje závažnosť ruskej ekonomickej a finančnej krízy. „Je ťažké to (zníženie ratingu) spochybňovať, vzhľadom na úroveň cien ropy a vzhľadom na to, že Rusko sa v podstate nachádza v bankovej kríze,“ podotkol analytik Lars Christensen zo spoločnosti Danske Bank.

Agentúra S&P tiež uviedla, že vyhliadky ruskej ekonomiky sa zhoršili. Dve zostávajúce hlavné ratingové agentúry Moody's Investors Service a Fitch Ratings teraz hodnotia úverovú spoľahlivosť Ruska najnižším investičným stupňom.

Úverový rating je základným vodítkom pre investorov. Čím je vyšší, tým lepšie je krajina vnímaná. Najvyšší rating znamená, že ide o špičkového dlžníka, ktorý je spravidla schopný požičiavať si za veľmi nízky úrok. Ak je rating v špekulatívnom pásme, nemôžu do dlhopisov daného subjektu investovať veľkí inštitucionálni investori, ako sú napríklad dôchodkové fondy.