Neznámi ozbrojenci sa pri pobreží Spojených arabských emirátov v utorok zmocnili nákladnej lode na dopravu asfaltu. Zdroje agentúry Reuters z prostredia námornej bezpečnosti vyjadrili názor, že išlo o ozbrojené jednotky podporované Iránom. 

V stredu ráno incoident potvrdil Britský úrad pre námorné obchodné operácie (UKMTO) na Twitteri s tým, že ozbrojenci plavidlo opustili a tento incident je ukončený. Loď sa teda nachádza mimo nebezpečenstva.

Uneseným plavidlom bol tanker Asphalt Princess plaviaci sa pod panamskou vlajkou (na titulnej snímke pod predchádzajúcim menom). Loď určená na prepravu asfaltu a bitumenu smerovala do Hormuzského prielivu, teda smerom k Perzkému zálivu.

Americké ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo v súvislosti s incidentom znepokojenie a situáciu monitorovalo v spolupráci s Londýnom a ďalšími partnermi. Podrobne sledoval kauzu britský rezort diplomacie.

Iránske revolučné gardy v reakcii na správy odmietli, že by iránske sily alebo ich spojenci boli zapojení do akcie proti akejkoľvek lodi pri pobreží SAE. Podľa Teheránu môže byť najnovší incident zámienkou na „nepriateľské akcie proti Iránu“, informovala iránska štátna televízia na svojom webe.

Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí v reakcii deklaroval, že „zverejnenie informácií o po sebe nasledujúcich incidentoch s plavidlami v Perzskom zálive a Arabskom mori je krajne podozrivé“.

Vo vyhlásení na sociálnej sieti Twitter hovorca iránskeho rezortu diplomacie Saíd Chátibzáde varoval pred „deformovaním pravdy pre dosiahnutie politických cieľov“ a opätovne potvrdil „pripravenosť Iránu poskytnúť akúkoľvek pomoc v prípade námorných nehôd“ v tejto oblasti.

Tlačové agentúry pripomenuli, že pred niekoľkými dňami bezpilotné lietadlo zaútočilo pri pobreží Ománu na ropný tanker prevádzkovaný spoločnosťou Zodiac Maritime, ktorej majiteľom je izraelský magnát Ejal Ofer. Pri útoku zahynuli dvaja členovia posádky lode. Západ z tohto útoku obvinil Irán, ktorý však zodpovednosť za incident odmieta.

Irán odmieta obvinenia z útoku na tanker pri pobreží Ománu
Neprehliadnite

USA a Británia neveria, že Irán nemá prsty v útoku na tanker, NATO ho odsúdilo

Miesto incidentu s tankerom Asphalt Princess
Zdroj: TASR / AP Graphic