V zdravotníctve nič nové. Pribudli nový pochybný tender a nové politické rozhodnutia, ktoré oberajú daňovníkov o peniaze. Nie je to iba problém súčasnej vládnej zostavy a nutnosti byť v priazni košickej politickej vetvy Smeru-SD. Podobne to bolo v minulom volebnom období. Na to, aby sa dalo pustiť do biznisu, bolo treba mať otvorené dvere na ministerstvo.

Nebolo to potrebné iba na výber firiem, ktoré sa dostali k lukratívnym záchranárskym bodom. Spomenúť možno presúvanie nemocníc do neziskových organizácií, kde vplyv získavali rôzne politicko-podnikateľské skupiny. Či preferovanie niektorých medicínskych odborov, ktoré po administratívnych zásahoch dokázali byť v chudobnom rezorte ziskové.

Ďalšia časť telenovely

Bývalému ministrovi Rudolfovi Zajacovi napriek tomu nebolo možné uprieť schopnosť vyargumentovať aj kontroverzné kroky ako cestu k ozdravovaniu rezortu, ktorá by mala priniesť úžitok pacientom a krajine. Sporné kroky, ktoré do biznisu prinášajú súčasní najvyšší zdravotnícki manažéri, nemajú ani snahu tváriť sa, že budujú prehľadnejšie zdravotníctvo.

Ostatné rozhodnutie pustiť štátnu záchranársku firmu do meganákupov sanitiek bez toho, aby sa konkurenti aspoň dozvedeli podmienky na získanie licencií na ďalšie štyri roky, len opätovne ukazuje klímu drzosti, v ktorej sa ministerstvo hýbe.

Nominantov, ktorí koordinujú obchody pre rezort, netrápia zanedbané nemocnice, otriasajúca sa Všeobecná zdravotná poisťovňa. Vedia, že sú tam na chvíľu. Ministri, ktorí im nechajú voľné ruky, si uvedomujú, že vláda nemôže nechať zdravotníctvo skolabovať. A cez voľajaký systém oddlženia si popýtajú ďalšie peniaze z rozpočtu.

Zdôrazňovať, že podmienky tendra na sanitky podozrivo favorizujú jedno riešenie, je triviálne. Verejné súťaže, kde by to bolo inak, sa na Slovensku robia zriedkavo. Bude to stáť veľa peňazí, je to pre silné žalúdky, business-as-usual.

No za pozornosť stojí, že minister Richard Raši chce zopakovať škandalóznu metódu, akou sa licencie na záchranky rozdeľovali za minulej vlády. Rozdiel bude len v tom, že víťazom tohto kola bude štátna firma. Prečo by inak kupovala také obrovské množstvo sanitiek?

Je to jednoduchý problém. Záchranky sú špecifický trh, v ktorom sa ročne hýbu desiatky miliónov eur. Licencie majú trhovú cenu, ich držiteľom prinášajú prakticky garantované príjmy a zisky. Ako ich rozdeliť medzi záujemcov? Ponúknuť ich v aukcii. Ak R. Raši urobí niečo iné, koná v rozpore s verejným záujmom.