Predseda parlamentného hospodárskeho výboru Peter Kremský (OĽANO) pozýva na najbližšie rokovanie výboru ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS), aby vysvetlil zistenia Transparency International Slovensko (TIS) o neštandardných dotáciách pre vybrané ubytovacie prevádzky. Reaguje tak na prípad „Penzión Zefír v Bojniciach", ktorý na dotáciách na nájomnom získal už 200-tisíc eur, viac ako mnohé veľké hotely.

Ako informoval Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽANO, TIS už v januári upozornila na možné podvody v tejto schéme dotácií za 1,4 milióna eur, pričom viacerými sa už má zaoberať finančná správa s prokuratúrou. Uviedla, že bojnický penzión získal v prepočte dotáciu až 6 400 eur na jednu posteľ, čo drvivá väčšina slovenských penziónov nezískala na dotáciách dokopy. Podľa Kremského je prípad Zefír typickým príkladom, ako možno zneužívať pomoc štátu podnikateľom.

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) pred zasadnutím 80. rokovania vlády SR 24. februára 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Prvý rok vlády I. Matoviča v boji proti korupcii možno vnímať ako úspešný, konštatuje TIS

Pokiaľ naozaj ide o zneužitie pomoci štátu, budem žiadať vysvetlenie, ako sa mohlo stať, že ministerstvo hospodárstva (MH SR) takto naletelo podvodníkovi. Nie je predsa možné, aby malý penzión získal na každé lôžko až 6 400 eur, kým špičkové hotely dostali priemerne najviac stovky eur. Podávam preto podnet, aby sa týmto prípadom zaoberala finančná správa," povedal Kremský.

Podľa neho to vzbudzuje podozrenia z korupcie. „Ako predseda hospodárskeho výboru NR SR budem žiadať odpovede na otázky o nastavených schémach, najmä o praxi v prerozdeľovaní dotácií podnikateľom v cestovnom ruchu tak, aby v budúcnosti takéto podozrenia ani nemohli vzniknúť," zdôraznil Kremský s tým, že hospodársky výbor by mal zasadnúť počas budúceho týždňa.