Pri oboch novelách sa zdržali poslanci koaličného Mosta-Híd, čo A. Danko označil „za vrazenie dýky do chrbta“. A. Danko vyčíslil, že na Slovensku rastie počet prenocovaní a cestovný ruch v auguste trhal rekordy.

Toto číslo bolo podľa predsedu SNS dosiahnuté vďaka rekreačným poukazom, ktoré kritizoval aj minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd).

„Minister dopravy je zodpovedný aj za cestovný ruch a mal by si uvedomiť, že výsledky, ktoré dosahujeme v cestovnom ruchu, dosahujeme aj vďaka rekreačným poukazom. Minister, okrem toho, že nie je schopný stavať diaľnice, žiaľ nepohol ani prstom pre cestovný ruch a ani teraz nevyjadril podporu ministerstvu pre cestovný ruch a šport,“ vyhlásil A. Danko s tým, že má informácie o tom, že Most-Híd neplánuje podporiť ani rozšírenie rekreačných poukazov na všetkých zamestnávateľov.

A. Danko sa preto rozhodol, že sa nebude zúčastňovať na Koaličných radách, zastupovať ho bude Tibor Bernaťák. „Zažil som jedno z najväčších politických sklamaní vo vzťahu k pánovi Bélovi Bugárovi. Zažil som bezcharakternosť B. Bugára. Bolo to prvýkrát a dnes to dosiahlo vrchol taký, že sa nebudem zúčastňovať na žiadnej Koaličnej rade,“ vyhlásil A. Danko.

Ďalší spor v koalícii. SNS už nebude podporovať žiadne zákony od Mosta-Híd

Andrej Danko Zdroj: TASR / AP

Most-Híd by si podľa neho mal uvedomiť, že nič nerobí pre cestovný ruch a neustále len spochybňuje návrhy, ktoré pomáhajú cestovnému ruchu.

„Pre mňa to dnes dosiahlo politický vrchol,“ podotkol A. Danko. Tiež uviedol, že mlčí o veľa veciach, ktoré sú v rámci koalície. „Ale to, čo sa dnes stalo, je pre mňa politicky neúnosné,“ vyhlásil predseda SNS.

Koaličná strana SNS tiež nebude podporovať žiadne zákony z dielne Mosta-Híd. „Prekročili hranicu,“ tvrdí A. Danko. Podľa neho strana nepodporila zákony, ktoré by pomohli ľuďom.

„Nevidím dôvod podporovať zákony Mosta-Híd, keď si uprednostňuje svoje záujmy v prospech národnostnej menšiny namiesto toho, aby sa pomáhalo tejto republike. Cítim to ako pomstu za zákony, ktoré boli zastavené. Ak si B. Bugár myslí, že týmto mu narastú percentá, tak sa veľmi mýli. SNS, čo sa týka rozpočtu, vedie zodpovednú diskusiu. My rozpočet podporíme, je tam množstvo otáznikov, ktoré treba doriešiť, ale čo sa týka Mosta-Híd, chcem ho vyzvať, aby nepýtal podporu pre svoje zákony, keď takto podrazil SNS,“ dodal A. Danko.

Bugár: Avizovali sme, že zákony nepodporíme

Most-Híd už avizoval, že nepodporí niektoré návrhy zákonov SNS. Predseda Mosta-Híd B. Bugár tak reagoval na vyjadrenia A. Danka. Zároveň uviedol, že za celú svoju kariéru nevidel, aby poslanec, navyše pár mesiacov pred voľbami, dal návrh na zriadenie ministerstva.

„Avizovali sme tri zákony, ktoré náš klub nemôže podporiť, tak sa aj stalo,“ skonštatoval B. Bugár. Strana podľa B. Bugára avizovala rovnako nepodporenie návrhu zákona, ktorým sa má rozšíriť povinnosť poskytnúť rekreačný poukaz aj pre zamestnávateľov, ktorí majú menej ako 49 zamestnancov.

Ďalší spor v koalícii. SNS už nebude podporovať žiadne zákony od Mosta-Híd

Béla Bugár Zdroj: TASR / AP

A. Danko aj predseda poslaneckého klubu SNS T. Bernaťák podľa B. Bugára vedeli, že tieto zákony nepodporia. Ľutuje, že sa predseda SNS po neschválení dvoch zákonov vyjadril takým emotívnym spôsobom na jeho adresu.

„Ja za tých 30 rokov som zažil aj oveľa nepríjemnejšie, dá sa povedať, situácie v rôznych koalíciách a vždy sme to vedeli vyriešiť s chladnou hlavou. Dúfam, že aj jeho hlava vychladne,“ reagoval v súvislosti s A. Dankovými vyjadreniami.

Podľa B. Bugára by sa druhý najvyšší ústavný činiteľ nemal prejavovať takýmto emotívnym spôsobom. Podotkol, že Koaličná rada nebola už dávno. Poznamenal, že za dva mesiace je potrebné prijať všetko, čo je z hľadiska rozpočtovej zodpovednosti dôležité.

„O to sa budeme snažiť. Nič nebudeme podporovať, čo zvyšuje, povedzme, výdavky štátu, a pre nás je dôležitý fakticky už len rozpočet,“ dodal B. Bugár.