Opakovane použiteľná suborbitálna raketa New Shepard vyvinutá spoločnosťou Blue Origin miliardára Jeffa Bezosa v stredu úspešne odštartovala k hranici vesmíru a po zhruba jedenástich minútach sa stroj aj oddelený modul s pasažiermi úspešne vrátili na Zem.

Jedným z členov posádky bol americký herec William Shatner, ktorý hral postavu kapitána Kirka v kultovom seriáli Star Trek. Vo veku 90 rokov sa stal najstarším človekom, ktorý sa dostal do vesmíru.

New Shephard odštartoval zo základne neďaleko mestečka Van Horn v Texase 13. októbra krátko pred 17.00 h SELČ. Počas jedenásťminútového letu sa cestujúci dostala tesne nad tzv. Kármánovu hranicu vo výške 100 kilometrov nad povrchom Zeme, ktorá je všeobecne považovaná za hranicu medzi zemskou atmosférou a kozmickým priestorom.

Ďalšími cestujúcimi boli Audrey Powersová, Chris Boshuizen a Glen de Vries. Išlo o druhý úspešný let spoločnosti Blue Origin s ľudskou posádkou.

W. Shatner po návrate povedal, že ho zasiahla zraniteľnosť Zeme. „Každý na svete musí letieť do vesmíru. Každý na svete to musí vidieť," povedal podľa agentúry AFP na tlačovej konferencii.

„To, čo ste mi dali, je ten najhlbší zážitok," povedal rozradostený Shatner Bezosovi po tom, ako vyliezol po pristátí z kapsuly. „Dúfam, že si dokážem udržať v sebe to, čo cítim teraz. Nechcem to stratiť," dodal legendárny americký herec podľa agentúry AP.

Prvý let New Shepard s posádkou sa uskutočnil 20. júla. Raketa vtedy úspešne odštartovala, dosiahla hranicu vesmíru a bezpečne sa vrátila na Zem. Na palube boli okrem miliardára a zakladateľa firmy Blue Origin Jeffa Bezosa aj jeho brat Mark, 82-ročná pilotka Wally Funková a 18-ročný absolvent strednej školy Oliver Daemen. Ten sa stal vôbec najmladším človekom vo vesmíre.

Chris Boshuizen, William Shatner, Audrey Powersová a Glen de Vries pred stredajším suborbitálnym letom na palube rakety New Shepard
Zdroj: TASR
Chris Boshuizen, William Shatner, Audrey Powersová a Glen de Vries pred stredajším suborbitálnym letom na palube rakety New Shepard
Jeff Bezos oslavuje úspešnú skúšku rakety New Shepard.
Neprehliadnite

Prvý let Blue Origin miliardára Bezosa bol úspešný