V skutočnosti „komplexný postup“ akurát vymyslí veľa úloh pre veľa rezortov, bez ohľadu na ich potrebnosť či zmysluplnosť.

Komplexný postup pre návrat Slovákov pracujúcich v zahraničí späť na Slovensko” na stredajšom rokovaní vlády je toho krásnou ukážkou. Snaží sa riešiť problém odlevu pracovných síl do cudziny, kým doma ľudia chýbajú. Hlavné návrhy: spracovať informačný materiál pre ľudí, ktorí pracujú v zahraničí a pokračovať vo finančnej podpore návratu vysokokvalifikovaných cudzincov. To je tak zhruba všetko.

Áno, informácie sa zídu vždy, lenže ony už nechýbajú ani teraz: máme portál slovensko.sk (za pár desiatok miliónov eur) aj internetového sprievodcu trhom práce istp.sk. Prekvapivo, keď si na slovensko.sk kliknete na záložku zamestnanie, nič vás na istp.sk s jeho 90-tisíc ponukami práce neodkáže. Ale úprimne, kto si dnes nedokáže cez Google potrebné informácie nájsť sám aj bez štátnych používateľsky neprívetivých infosystémov?

Skrátka, navrhované opatrenia už máme niekoľko rokov a napriek tomu, že krajina zažíva ekonomický vrchol a rekordne nízku nezamestnanosť, Slováci sa húfne nevracajú.

Za peniaze sa nevracia skoro nik

Podporu návratu vysokovalifikovaných cudzincov na Slovensko za tri roky využilo reálne iba pár desiatok ľudí, čo sa dá pokojne považovať aj za zlyhanie programu. Veď len v Česku žije odhadom 375-tisíc Slovákov, v Maďarsku a Spojenom kráľovstve po ďalších takmer stotisíc (aby sme vymenovali najväčšie z dostupných krajín). Úspešnosť je teda na okraji štatistickej viditeľnosti. Tí, čo systém využili, prípadne využiť chceli, zároveň upozorňujú, že obsahuje toľko byrokratických prekážok, že v zásade nefunguje.

Čo v „komplexnom postupe” úplne chýba, je pohľad do reality: 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa