Dva prápory systémov protivzdušnej obrany dlhého dosahu S-400 Triumf naložili v Chabarovsku na ruskom Ďalekom východe na plošinové vagóny, aby ich prepravili do Bieloruska, kde sa až do februára koná spoločné cvičenie ruskej a bieloruskej armády. S odvolaním sa na ruské ministerstvo obrany o tom v piatok informovala agentúra Interfax.

„Jednotky protivzdušnej obrany sa budú kombinovaným spôsobom - železničnou dopravou a vlastnými silami - presúvať na cvičisko v Bieloruskej republike," uviedlo ruské ministerstvo obrany.

Spoločné cvičenie

Námestník ruského ministra obrany Alexandr Fomin pred niekoľkými dňami uviedol, že Moskva do susedného Bieloruska vyšle na spoločné vojenské cvičenia 12 stíhačiek Su-35 a rozmiestni tam dva prápory systémov protivzdušnej obrany S-400 a prápor hybridných samohybných protilietadlových systémov krátkeho a stredného dosahu Pancir-S.

Na hraniciach krajín NATO

Previerka schopnosti rýchlej reakcie ozbrojených síl Zväzového štátu Ruska a Bieloruska sa uskutoční na západe Bieloruska, v blízkosti jeho hraníc s Poľskom a Litvou, ktoré sú členmi aliancie NATO, ako aj blízko južných hraníc s Ukrajinou. Prvá etapa cvičenia potrvá do 9. februára, druhá fáza od 10. do 20. februára.

Tieto cvičenia sa konajú v čase, keď sa západné krajiny obávajú možnej ruskej invázie na Ukrajinu. Rusko však odmieta tvrdenia, že plánuje na Ukrajinu zaútočiť.

Spojenecké odhodlanie

Na uskutočnení tohto cvičenia s kódovým názvom Spojenecké odhodlanie sa prezidenti oboch krajín - Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin - dohodli ešte v decembri minulého roku. Obe krajiny tvoria od roku 1999 - zatiaľ skôr iba formálne - súštátie.

Ďalšie dôležité správy

JB 23 Petrohrad - Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) počúva bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka počas ich stretnutia v jeho rezidencii v ruskom meste Strelná pri Petrohrade 29. decembra 2021. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin, right, listens to Belarusian President Alexander Lukashenko during their meeting at Konstantin Palace in Strelna, outside St. Petersburg, Russia, Wednesday, Dec. 29, 2021. (Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Putin s Lukašenkom usporiadajú spoločné vojenské cvičenia