Štrnásty Dalajláma počas rozhovoru s britskou novinárkou Emmou Barnettovou varoval ľudstvo pred vážnou hrozbou, ktorú predstavuje globálne otepľovanie a v súvislosti s prebiehajúcimi konfliktmi a ruskou vojnou na Ukrajine prosil o súcit.

Podľa Bloombergu nositeľ Nobelovej ceny podčiarkol význam riešenia klimatickej krízy. Vyjadril sa aj k vojne a vzťahu Číny k náboženstvu, ktorý podľa neho prechádza vývojom.

Dalajláma poukázal na svoje osobné skúsenosti s globálnym otepľovaním, keď spomenul, ako na vlastné oči videl úbytok snehu na horách v blízkosti čínskeho mesta Lhasa.

Spomínal na Mao Ce-tunga

Duchovný líder vyzval Peking, aby zlepšil blahobyt Tibeťanov a zachoval ich kultúru.

Počas rozhovoru si zaspomínal aj na svoje stretnutie s Mao Ce-tungom spred niekoľkých desaťročí. Vtedajší čínsky líder vraj prirovnal náboženstvo k ópiu a Dalajlámu nazval mužom s vedeckým myslením.

„Bol som trochu prekvapený, no ostal som pokojný,“ povedal Dalajláma, ktorý si myslí, že keby bol Mao žil dlhšie, tak by určite zmenil svoj pohľad na náboženstvo, čo mu „dáva vnútornú silu“ a vyvoláva v ňom „vnútorný pokoj“.

Ďalšie dôležité správy

WA 12 -  Čínsky prezident Si Ťin-pching vystupuje prostredníctvom videokoferencie na summite zoskupenie rozvíjajúcich sa ekonomík BRICS, ktoré tvoria Brazília, Rusko, India, Čína a Juhoafrická republika (JAR) v stredu 22. júna 2022. Ukrajinskú krízu označil za
Neprehliadnite

Čína môže spustiť vojenskú inváziu na Taiwan už tento rok, upozorňuje americký admirál