Obaja kandidáti sľubovali, že oživia rozhovory o zjednotení ostrova a budú pokračovať v ekonomických reformách. Líšili sa len v taktike, akou to chcú dosiahnuť. Sedemdesiatjedenročný N. Anastasiadis zastáva konzervatívne, zatiaľ čo päťdesiatročný S. Malas, ktorého podporili komunisti zo strany AKEL, ľavicové postoje.

V centre hlavného mesta Nikózie sa podľa agentúry DPA hneď po oznámení prvých odhadov výsledkov zhromaždili priaznivci súčasného prezidenta a začali bujaro oslavovať.

Cyprus si v druhom kole zvolil prezidenta

Nikos Anastasiadis Zdroj: SITA / AP

Obaja politici sa spolu vo voľbách stretli už pred piatimi rokmi. V tohtoročnom prvom kole 28. januára získal súčasný prezident viac ako 35 percent hlasov, exministra zdravotníctva S. Malasa podporilo vyše 30 percent hlasujúcich. Neúčasť v prvom kole predstavovala 28 percent a neúspešní kandidáti na miestne pomery prekvapivo odmietli dať voličom pre druhé kolo odporúčanie.

Slušný výsledok S. Malasa v prvom kole sa interpretoval ako túžba voličov po zmene. Päťdesiatročný horlivý zástanca znovuzjednotenia ostrova vyčíta súčasnému prezidentovi, že nebol pri rozhovoroch dostatočne aktívny. Odsudzuje aj nízke mzdy a fakt, že z krajiny odchádza za prácou veľa mladých ľudí.

Cyprus je rozdelený od tureckej invázie z júla 1974, kedy Ankara vyslala do severnej tretiny ostrova vojská v reakcii na pokus o prevrat nacionalistických cyperských Grékov. Tí chceli pripojiť Cyprus ku Grécku. Cyperská republika je v súčasnosti členským štátom EÚ, ale de facto ide len o južnú časť ostrova. Severnú republiku s prevažne tureckým obyvateľstvo uznáva iba Turecko.