Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Josep Borrell v pondelok potvrdil, že rozhodnutiu o uvalení sankcií na Bielorusku bráni pozícia jedinej krajiny - Cypru, ktorý je proti.

Podľa spravodajského servera TUT.by Borrell na tlačovej konferencii po Rade ministrov zahraničných vecí EÚ vysvetlil, že Cyprus požaduje, aby EÚ uvalila sankcie na Turecko v súvislosti s jeho zámerom rozšíriť ťažbu zemného plynu vo výlučnej ekonomickej zóne Cypru.

Borrell dodal, že je potrebné, aby rozhodnutie o uvalení sankcií na Bielorusko bolo jednomyseľné, čo sa „dnes nepodarilo dosiahnuť“.  Podľa jeho slov sa touto otázkou budú zaoberať hlavy štátov a vlád na zasadnutí Európskej rady, ktoré sa uskutoční tento týždeň v Bruseli.

WA 32 Soči - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin počas stretnutia v ruskom čiernomorskom  letovisku Soči v pondelok 14. septembra 2020. FOTO TASR/AP 

In this photo taken from video and released by Russian Presidential Press Service, Russian President Vladimir Putin, right, and Belarusian President Alexander Lukashenko talk during their meeting in the Bocharov Ruchei residence in the Black Sea resort of Sochi, Russia, Monday, Sept. 14, 2020. Belarus'
Neprehliadnite

Objektív: Koľko stojí Bielorusko? Lukašenkovi stačí 1,5 miliardy dolárov z Moskvy

Ministri zahraničných vecí členských štátov EÚ podľa Borrella vyslali jasný signál, že neuznávajú legitimitu Alexandra Lukašenka. „Stručne a jasne: tieto voľby považujeme za zmanipulované, neuznávame ich výsledok, takže neuznávame legitimitu Lukašenka,“ zhrnul Borrell.

 Šéf európskej diplomacie vyjadril solidaritu s bieloruským ľudom v súčasnej situácii a privítal aj jeho vôľu usporiadať nové, spravodlivé a transparentné voľby za prítomnosti pozorovateľskej misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

WA 15 Minsk - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko rečni pred svojimi podporovateľmi na Námestí nezávislosti v Minsku v nedeľu 16. augusta 2020. Približne 200.000 bieloruských podporovateľov opozície sa v nedeľu zišlo v centre hlavného mesta Minsk a spoločne podnikli
Neprehliadnite

Bielorusko už roky nie je nezávislé. Poslednú diktatúru Európy poháňa ruské palivo

Podľa Borrella sú ministri zahraničných vecí EÚ napriek brutálnym a zákonom protirečiacim represiám ohromení odhodlaním a húževnatosťou Bielorusov.

Zdôraznil tiež, že EÚ neplánuje zasahovať do vnútorných záležitostí Bieloruska a rešpektuje jeho nezávislosť a suverenitu; chce však pomôcť ľuďom, ktorí požadujú možnosť nezávislého výberu lídrov v spravodlivých voľbách.

Na stretnutí šéfov diplomacií EÚ sa rokovalo aj o preskúmaní vzťahov medzi EÚ a Bieloruskom a o ďalšej finančnej podpore občianskej spoločnosti a nezávislých médií v krajine, dodal server TUT.by.