Spotrebiteľský magazín Őko-Test zisťoval, koľko cukru sa skrýva v známych značkových potravinách a akými trikmi sa výrobcovia snažia zamaskovať to na obaloch. Portál Utopia.de výsledky doplnil ilustračnými fotografiami, ktoré znázorňujú, koľkými kockami cukru sú testované produkty osladené. Vybrali sme z nich tie, ktoré sú dostupné v našich obchodoch.

Mliečne rezy od Ferrera

Produkt propagovaný ako desiata, na ktorej si pochutnávajú deti, len nedávno valcoval sociálne siete s fotografiou znázorňujúcou jeho prierezové zloženie. Teraz dostal príležitosť zopakovať svoj úspech.

Cukrové triky odhalené na nemilosrdných fotkách

Zdroj: Utopia/aw

Spotrebiteľský magazín nameral v 28-gramovom balení v prepočte asi tri kocky cukru. Výrobca sa k nemu v zložení nepriznáva percentuálnym množstvom. A to nielen k cukru, ale aj iným neatraktívnym ingredienciám.

Na prvom mieste uvádza pasterizované mlieko (40 %). Nasledujú palmový olej, cukor, pšeničná múka, sušené odtučnené mlieko - bez akejkoľvek zmienky o percentuálnom podiele. Percentá priznáva až pri šiestej zložke v poradí a to „prekvapujúco“ pri mede (5 %).

Takouto interpretáciou zloženia môže Ferrero vyvolať u zákazníkov dojem, že rezy obsahujú najmä mlieko a med. Percentuálne množstvo použitého cukru uvádzajú výrobcovia v zložení len zriedkavo. Vyčítate ho len z nutričnej tabuľky.

Cukrové triky odhalené na nemilosrdných fotkách

Zdroj: Lenka Sameková

Activia vláknina (cereálie) od Danone

Cukrové triky odhalené na nemilosrdných fotkách

Zdroj: Utopia/aw

Obsah cereálnej Activie obohatil výrobca okrem vyzdvihovanej kultúry Bifidus ActiRegularis aj o nekultúrne veľké množstvo cukru, ktorý je po jogurte druhou najviac zastúpenou zložkou. Na jedno balenie pripadá celkovo 16,6 gramu cukru (vrátane cukru z mliečnej zložky a jablka), čo predstavuje v prepočte 5 a pol kocky cukru.

Z cereálií v ňom nájdete iba stopové množstvá pšenice (0,6 %), jačmeňa (0,4 %), ovsených vločiek (0,3 percenta) a pšeničných otrúb (0,2 %).

Sušené brusnice Seeberger

Sušené ovocie nie je vždy zdravou náhradou sladkostí, najmä ak kupujete priemyselne spracované produkty. Potvrdil to nedávno aj test spotrebiteľského magazínu dTest, ktorý našiel pridaný cukor a glukózový sirup v dvoch z deviatich balení datlí. Niektorí výrobcovia ho na etikete utajili.

Nemecký výrobca Seeberger na obale sušených brusníc cukor neskrýva a uvádza ho hneď na druhom mieste v zložení. Balenie je naplnené brusnicami len zo 60 percent. Zvyšok tvorí cukor a slnečnicový olej. Őko-Test napočítal v zložení neuveriteľných 26 kociek cukru.

Cukrové triky odhalené na nemilosrdných fotkách

Zdroj: Utopia/aw

Cereálie Frosties od Kellogg's

Potraviny, ktorými výrobcovia oslovujú deti, sú vďačným objektom kritiky spotrebiteľských organizácií. Aj v raňajkových cereáliách laboratóriá so železnou pravidelnosťou nachádzajú veľké množstvá cukru. Výnimkou nie sú ani Frosties od potravinárskeho koncernu Kellogg’s.

Cukrové triky odhalené na nemilosrdných fotkách

Zdroj: Utopia/aw

Jedno balenie cereálií je osladené 46 kockami cukru. Denná porcia predpísaná výrobcom na obale by mala byť 30 gramov cereálií, čo sú pre ilustráciu asi dve malé hrste. Týmto sa však Kellogg’s nijako nelíši od iných výrobcov. S nereálne malou 30-gramovou porciou rady počítajú aj iné značky.

Na obaloch detských cereálií Frosties vyznievajú takéto údaje o to absurdnejšie, že ide výživové hodnoty prepočítané na potreby dospelého človeka. Ak by ste prekročili predpísanú porciu o 20 gramov, vyčerpali by ste 75 percent dennej dávky cukru odporúčanej Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). V porcii pritom nie je zohľadnená laktóza (mliečny cukor) z mlieka.

Odporúčané denné množstvo cukru je v EÚ nastavené dosť vysoko - na 90 gramov, čo je v prepočte asi 30 kociek. Limit Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je oveľa prísnejší, odporúčaných 50 gramov cukru na deň organizácia minulý rok zredukovala na polovicu. 25-gramová odporúčaná dávka sa vzťahuje iba na pridaný cukor, nezohľadňuje v strave laktózu z mlieka alebo fruktózu, ktorú prijímame v ovocí a zelenine.

Nescafé frappé od Neslé

Cukor s kávou alebo káva s cukrom? Zloženie Nescafé frappé vystihuje skôr prvá možnosť. Produkt prekonáva obsahom cukru dokonca aj kávové zmesi „všetko v jednom”. Výrobca ním úplne prebil množstvo instantnej kávy, ktorá tvorí v produkte žalostných 11 percent.

Cukrové triky odhalené na nemilosrdných fotkách

Zdroj: Utopia/aw

Do 100 gramov výrobku dali až 88,4 gramu cukru. Do jedného balenia tak zmestil 80 kociek. Na vyčerpanie takmer celej dennej dávky cukru odporúčanej WHO vám stačí vypiť jeden pohár Nescafé frappé s mliekom. Na zdravie!