Matica slovenská v Srbsku totiž podľa neho čelí podozreniam, že počas uplynulých rokov pomáhala cudzincom nelegálne získať na Slovensku prechodný pobyt či slovenské občianstvo.

Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí (USŽZ) až do odvolania neprijíma potvrdenia o národnom povedomí, ktoré k žiadosti o osvedčenie Slováka žijúceho v zahraničí vydáva Matica slovenská v Srbsku. Dôvodom sú neoprávnené potvrdenia, ktoré vydali jej miestne odbory.

„Od roku 2020 sa tieto neakceptovateľné svedectvá týkali 27 žiadateľov," uviedol v utorok pre TASR ÚSŽZ. Zároveň zdôraznil, že uvedeným žiadateľom osvedčenie nevydal.

O podvode informovala počas uplynulého víkendu miestna televízia N1, ktorá tvrdila, že získala oficiálne e-maily, ktoré si vymenila Matica slovenská v Srbsku a Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

O prípade už predtým informovala ďalšia srbská sieť TV Petrovec spolu s webom Storyteller a slovenský denník SME, všíma si Balkan Insight.

Ďalšie dôležité správy

V priestoroch telocvične Gymnázia Andreja Sládkoviča (GAS) v Banskej Bystrici vzniklo krátkodobé núdzové útočisko pre vojnových utečencov z Ukrajiny. Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK), ktorý centrum zriadil, hľadá i dobrovoľníkov ochotných poskytovať ľuďom z Ukrajiny v priestoroch centra základnú asistenčnú pomoc. Na snímke núdzové centrum pre ľudí z Ukrajiny v priestoroch telocvične GAS v Banskej Bystrici 21. marca 2022. FOTO TASR – Lukáš Mužla
Neprehliadnite

Počet žiadostí o azyl sa v porovnaní s vlaňajškom zdvojnásobil