Na Slovensko sa dovezú hektolitre lacného vína z Talianska či Španielska a naplnia sa do fliaš, na ktoré sa nalepí etiketa, že ide o slovenské víno. Na prvý pohľad jasný podvod, prinajmenšom zavádzanie spotrebiteľa. Napriek tomu, že o týchto praktikách sa vo vinárskych kruhoch hovorí otvorene, zasiahnuť nemá kto. Úrady si totiž zodpovednosť prehadzujú medzi sebou.

Na zjavný nesúlad v štatistikách upozornil Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska ešte na jeseň 2018. Profesné združenie, ktoré spája väčšinu najväčších slovenských producentov vína, si všimlo zjavný nezmysel v štatistike Výskumného ústavu ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva.

Uvádza sa v nej, že na Slovensku sa vyrobí ročne 30 miliónov litrov vína, pričom spotreba spolu s exportom sa pohybuje na úrovni 70 miliónov litrov. Na nesúlad upozornil tento týždeň na tlačovej konferencii aj novovzniknutý Cech vinárov a vinohradníkov Slovenska.

„Je možné, že sa u nás víno vyrába z lacného dotovaného hrozna zo zahraničia. Prípadne sa víno dovezie a na Slovensku sa len nafľaškuje a označí sa za slovenské,“ povedal Milan Skovajsa z cechu.

Nezáujem ministerstva

Ktoré konkrétne firmy by ale mali byť za takéto prelievanie vína zodpovedné, nie je jasné. Nechcel to prezradiť ani jeden z predstaviteľov cechu s tým, že vychádzajú len zo štatistiky a nie z priamych informácií.

„Nikto, ani zväz, nemá konkrétne údaje od jednotlivých členov o tom, koľko hrozna vypestujú a koľko vína dokážu vyrobiť, takže by bolo veľmi nezodpovedné niekoho len tak označiť,“ vysvetľuje prezident Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska Ondrej Celleng.

Na čudné štatistiky zväz upozornil ministerstvo pôdohospodárstva ešte na jeseň minulého roka, dodnes ale žiadnu odpoveď nedostal. Naznačuje, že rozdiely medzi vývozom a dovozom môžu vzniknúť aj vďaka klasickej karuselovej schéme na vyťahovanie DPH od štátu.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa