Na obchodovaní s kryptomenami sa snažia zarobiť viaceré firmy aj na malom slovenskom trhu. Nie všetky majú v tejto oblasti bohaté skúsenosti, ale niektoré majú veľké ambície. Firma Crypton Digital ponúka investorom nereálne výnosy v desiatkach percent ročne, pričom podniká s neistou licenciou z Česka.

Nedávno si ju všimla aj Národná banka Slovenska a upozornila, že firma nemá licenciu na platobné služby, napriek tomu ich vykonáva. Firma ponúka klientom vedenie účtov, platobné služby či zmenárenské operácie s kryptomenami, ktoré sú vyhradené len pre regulované subjekty.

Bez licencie od NBS

Crypton Digital tvrdí, že licenciu na Slovensku nepotrebuje, lebo ju má jej česká dcérska spoločnosť UPDN ONE od Českej národnej banky.

„Licenciu od NBS v tejto chvíli nepotrebujeme žiadnu, pretože produkt nie je spustený a je iba vo vývoji. Pred spustením platformy Wexo naša spoločnosť bude spĺňať všetky platné a záväzné normy a odporúčania,“ uviedol predseda predstavenstva Crypton Digital Milan Božik pre agentúru SITA začiatkom marca. Wexo má byť platobný systém, ktorý umožni platiť ľuďom aj v kryptomenách.

NBS má však iný názor. Tvrdí, že česká dcéra slovenskej kryptofirmy je poskytovateľom platobných služieb malého rozsahu v Česku, ale nemôže svoju činnosť vykonávať na Slovensku. Uvedená licencia nie je pasportovateľná, čiže nedá sa prenášať medzi štátmi EÚ.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa