Česká tlačová kancelária jedná o akvizícii skupiny Profimedia.CZ, ktorá prevádzkuje jednu z najväčších českých fotobánk. Majiteľom Profimedie je finančník Igor Rattaj. Národná tlačová agentúra informovala, že rokovania vstúpili do záverečnej fázy. Obe strany si potvrdili záujem transakciu uskutočniť. Akvizícia by mala rozšíriť ponuku fotografií a priniesť zákazníkom oboch firiem nové služby, uviedla ČTK v tlačovej správe.

,,Zákazníkom umožní pracovať pohodlne v jednom prostredí s efektívnym vyhľadávaním. Zdieľaný obsah na spoločnej platforme umožní užívateľom ušetriť na doplnkových zdrojoch bez ohľadu na to, aké konkrétne typy fotografií potrebujú. Orientáciu klientom zjednoduší aj postupne zjednocovanie licenčných podmienok. Odberatelia nepochybne ocenia aj to, že ich fotografické potreby budú administrované z jedného miesta, ktoré bude riešiť všetky ich potreby ohľadom vizuálneho obsahu," oznámila ČTK.

Joe Biden, Kamala Harris
Neprehliadnite

Joe Biden a Kamala Harrisová sa stali osobnosťou roka časopisu Time

Chystaná akvizícia umožní klientom ponúknuť nové služby, napríklad vďaka spojeniu bohatého historického fotoarchívu ČTK s najväčším poskytovateľom obrazového materiálu zo zahraničia. Profimedia na slovenskom trhu zastupuje rad popredných svetových fotobánk. Klientom oboch firiem by akvizícia tiež okrem iného mala priniesť väčší tematický záber či rozšírenie ponuky fotografií. Akvizíciou spoločnosti Profimedia dosiahne ČTK na ďalšie zahraničné trhy s fotografiami. Získa tiež modernú technologickú platformu pre predaj fotografií, ktorú vyvinula Profimedia a ktorá už teraz slúži niekoľkých fotobankám na svete.

ČTK je národná tlačová agentúra zriadená zákonom. Svoju prevádzku zabezpečuje vlastnou obchodnou činnosťou a nepoberá dotácie z verejných zdrojov. Multimediálny servis ČTK ponúka denne 450 až 600 správ, zhruba 300 vlastných spravodajských aj ilustračných fotografií a ďalšie fotografie od partnerov z celého sveta, ktorých zastupuje, medzi ktoré patrí napríklad americká AP či nemecká DPA. V zdigitalizovanej časti fotoarchívu ČTK je teraz cez milión fotografií a tento počet sa priebežne zvyšuje. Skupina Profimedia.CZ a.s. ponúka viac ako 200 miliónov fotografií od svojich partnerov, medzi ktoré patrí napríklad Shutterstock, AFP, New York Times. Zastupuje viac ako 350 dodávateľov snímok z celého sveta. Súčasťou obchodu je materská Profimedia so sídlom v Česku a aj dcérske firmy v Maďarsku, Chorvátsku a Rumunsku.