Ctihodnosti a karikatúry

V časoch, keď hrozí „orbánovský“ návrat Roberta Fica, je pre zachovanie duševného zdravia dobré niektoré očakávania zmierniť. V prípade justície to znamená dúfať, že nová vláda do systému aspoň nebude príliš zasahovať. Ak R. Fico nezostaví vládnu koalíciu sám (poprípade nebude mať ústavnú väčšinu napríklad so SNS), bude obrana súdnictva spolu s krotením ekonomických excesov základnou zodpovednosťou koaličného partnera, ktorého si Smer-SD pripustí do vlády.

Pri hodnotení dosluhujúceho kabinetu vyčnieva minimálne počtom schválených kľúčových zákonov činnosť ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej. Ak sa odmyslia nerealistické pokusy o zmenu ústavy, zanechala za sebou tri balíky justičnej reformy. Týkajú sa zverejňovania súdnych rozhodnutí na internete, výberu nových sudcov či niekoľkých poistiek proti justičnej šikane. Plus niekoľko nezanedbateľných opráv na poli vymáhania práva (konkurzný zákon, zmena Občianskeho súdneho poriadku).

Dá sa povedať, že za jedenapolročné vládnutie bolo zmien viac než dosť. Či už vznikne ľavopravá koalícia, alebo pravica opäť získa väčšinu v spojenectve s novými politickými pokusmi (hnutie Igora Matoviča), ťažko povedať, nakoľko budú mať popri ekonomických problémoch energiu na rozumné dolaďovanie justície.

Napriek tomu šanca na citeľnú zmenu vedenia súdov existuje. Volá sa voľby do Súdnej rady SR. Okolo polovice roka budú slovenskí sudcovia rozhodovať o ôsmich sudcoch v 18-člennej rade, ktorej kompetencie sú napriek primátu ministra stále pomerne zaujímavé. A to v disciplinárnej oblasti, ale aj v personálnej: predkladá prezidentovi návrhy na vymenovanie sudcov a rozhoduje o ich pridelení na jednotlivé súdy.

Keby sa podarilo zvoliť do rady niekoľko slušných ľudí, mohol by vzniknúť zaujímavý priestor na oponovanie jej predsedovi, šéfovi Najvyššieho súdu SR Štefanovi Harabinovi. Bude veľmi dôležité, aby o vedení justície rozhodovalo čo najviac ctihodností v talároch a čo najmenej ich karikatúr.

Voľby sa zároveň budú riadiť novým, regionálnym kľúčom. Svojho zástupcu by mal mať v rade každý kraj. To znamená, že bude výrazne ťažšie zorganizovať hlasovanie tak, aby v ňom významnú časť miest v rade získala sudcovská klika z jedného regiónu. Dôležité je tiež to, že ak sa zvolený zástupca neosvedčí, na jeho odvolanie bude stačiť krajská iniciatíva, a nie celoslovenské hlasovanie.

Zázraky nebudú

Ctihodnosti a karikatúry

Je možné (ťažko povedať, či aj pravdepodobné), že Ústavný súd SR nakoniec za rozličné prešľapy Š. Harabina zbaví funkcie. Pokiaľ sa tak podarí spraviť na základe jeho skutočných previnení, bolo by to dôležité víťazstvo spravodlivosti. No zďaleka to nebude všeliek.

Pre justíciu ako pre máloktoré iné „odvetvie“ platí, že akékoľvek zmeny k lepšiemu trvajú roky. Trochu čerstvého vetra by mohli do systému vniesť noví sudcovia, ktorí v poslednom roku prešli výrazne serióznejším výberovým konaním. No mnoho škodlivých justičných bossov si v súdnictve bez problémov udrží svoje doživotné funkcie.

Business-as-usual

Z praktického hľadiska sa ani pri naplnení optimistickejších povolebných scenárov nebude dariť rýchlo odstrániť hlavný problém slovenskej justície, ktorý pociťujú predovšetkým podnikatelia. A síce, že vinou neefektívneho fungovania štátu možno v mnohých prípadoch beztrestne podvádzať či neplatiť faktúry. Pretože ak sa aj veriteľ rozhodne súdiť, často platí, že skôr ako padne verdikt, má už dlžník vo firme všetko „upratané“.

Osobitne v čase návratu poklesu objednávok tak bude z podnikateľského hľadiska kľúčové vedieť niektoré „výhodné“ ponuky odmietnuť. Ak totiž ekonomika rastie, sem-tam neuhradená faktúra sa prežiť dá. No ak firma žije z mesiaca na mesiac, ku dnu ju môže stlačiť aj jeden biznis partner, ktorý si neuhradí svoje záväzky.

Takže namiesto viery v justičné zázraky bude bezpečnejšie hľadať ochranu v lepšom kreditnom manažmente, zabezpečovaní pohľadávok, poctivom preverovaní budúcich obchodných partnerov či preventívne si dohodnúť riešenie sporov pred súkromným rozhodcovským súdom.

Článok vyšiel v ročenke Slovensko a svet 2012, ktorá bola súčasťou TRENDU č. 48.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.

Foto - Profimedia.cz