Švajčiarska banka Credit Suisse zaplatí 926 miliónov dolárov gruzínskemu expremiérovi Bidzinovi Ivanišvilimu za to, že nezvládla správu jeho majetku a spôsobila mu obrovské finančné straty. Rozhodol o tom Medzinárodný obchodný súd v Singapure. Banka s rozhodnutím nesúhlasí a chce sa odvolať.

Medzinárodný obchodný súd dospel k záveru, že Credit Suisse nekonala v dobrej viere. Zlyhala v správe majetku bývalého politika, ten v roku 2005 zveril 1,1 miliardy dolárov dcérskej spoločnosti banky Credit Suisse Trust so sídlom v Singapure.

Sudkyňa Patricia Berginová v rozsudku okrem iného uviedla, že banka nezabránila tomu, aby mal k Ivanišviliho majetku prístup poradca Patrice Lescaudron, ktorého súd odsúdil za dlhoročné podvody a falšovanie podpisov klientov. Súd tvrdí, že banka o Lescaudronovom pochybení vedela a nezasiahla.

Credit Suisse vlani čiastočne priznala pochybenie a súhlasila, že Ivanišvilimu zaplatí odškodné vo výške 79,4 milióna dolárov. Majetok bývalého gruzínskeho premiéra bol minulý rok predmetom sporu aj pred bermudským súdom, ktorý banke nariadil zaplatiť odškodné vo výške 600 miliónov dolárov za podvody pri správe vkladov v dcérskej spoločnosti Credit Suisse Life.

Ďalšie dôležité správy

Karin Kellerová-Sutterová
Neprehliadnite

Švajčiarska ministerka financií označila manažment Credit Suisse za „podpaľačov“