Český prezident Miloš Zeman nastúpil v utorok do pražskej Ústrednej vojenskej fakultnej nemocnice. Portálu iROZHLAS.cz to potvrdila hovorkyňa tejto nemocnice Jitka Zinke. Odmietla však komentovať prečo, či ako dlho bude český prezident hospitalizovaný.

Dôvody hospitalizácie nespresnil ani Zemanov hovorca Jiří Ovčáček, ktorý na SMS či telefonáty zo strany portálu iROZHLAS.cz bezprostredne nereagoval.

Prezidentov poradca Martin Nejedlý však tomuto serveru povedal, že Zeman si mal dohovárať iba preventívnu prehliadku. „Počul som pána prezidenta, že sa dohaduje cez svojho kancelára a tajomníka, aby dohodol termín na pravidelnú prehliadku," uviedol Nejedlý s tým, že tieto veci rieši prezident so svojím ošetrujúcim lekárom a šéfom vojenskej nemocnice Miroslavom Zavoralom.

Z prednášky exprezidenta Českej republiky Václava Klausa (na snímke) na tému 25 rokov od pádu komunizmu. Podujatie sa uskutočnilo v Aule Ekonomickej univerzity v Bratislave  14. novembra 2014. FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

Český exprezident Klaus musí zaplatiť pokutu za vystúpenie bez rúška

Vedúci prezidentskej kancelárie Vratislav Mynář sa k správe o hospitalizácii zatiaľ taktiež nevyjadril. Nereagoval ani na to, či bude musieť prezidentská kancelária upravovať Zemanov program na tento týždeň.

O hospitalizácii prezidenta informoval bez bližších podrobností aj server Novinky.cz či český denník Právo, podľa informácií ktorého by malo ísť o dlhší pobyt v nemocnici.

Zeman bol v minulosti v tejto pražskej nemocnici niekoľkokrát hospitalizovaný. Vlani mu tam operovali zlomenú ruku, ktorú si zranil pri páde. O rok skôr tam bol na tzv. rekondičnom pobyte. Vojenskí lekári mu napríklad tiež vyšetrovali sluch.

KK7 Praha - Český prezident Miloš Zeman prichádza zapáliť prvú z 30.000 sviečok na pamiatku obetí pandémie koronavírusu na Pražskom hrade 10. mája 2021. FOTO TASR/AP
Czech Republic's President Milos Zeman is escorted by a helper, as he arrives to light a candle to commemorate victims of the COVD-19 pandemic at the Prague Castle in Prague, Czech Republic, Monday, May 10, 2021.  The Czech Republic is massively relaxing its coronavirus restrictions as the hard-hit nation pays respect to nearly 30,0
Neprehliadnite

USA stratili prestíž svetového lídra, o zmysle NATO sa dá pochybovať, myslí si Zeman

V tejto vojenskej nemocnici je momentálne hospitalizovaný aj bývalý český prezident Václav Klaus. Podľa informácií denníka Právo mal cez víkend zdravotné problémy súvisiace predovšetkým s vysokým tlakom, a po dohode s lekármi bol hospitalizovaný.

V pondelok bol Klaus síce z nemocnice prepustený, v utorok sa do nej však v dopoludňajších hodinách opäť vrátil, píše Právo.